שקט יחסי – לפני מה?

לשם שינוי, יום שישי החולף היה שקט ברוב השווקים. בכלל, התנודתיות החריפה בשווקי המטבע נרגעת והולכת (מלבד, אולי, בשקל), למרות שהנימה הבסיסית היא עדיין של חולשה יחסית בדולר – הבולטת יותר מול המטבעות המשניים, כגון הדולר האוסטרלי והקנדי. מאידך, הנימה בבורסות היא עדיין חיובית ביסודה, אבל גם בהן חלה רגיעה, לפחות זמנית, בתנודות החריפות. הרגיעה פשטה גם אל עבר המתכות היקרות – בהן בולטת נימה שלילית, אבל טרם נרשמה פריצה מהותית כלפי מטה – והפעילות ביום שישי היתה כמעט נינוחה. 

אולם לא בכל מקום שורר שקט. שוק האג”ח הממשלתי האמריקני סובל מחולשה גוברת, כאשר המחירים שברו במהלך השבוע קווי תמיכה חשובים והתדרדרו לרמות שפל שלא ניצפו מאז שלהי 2008. מסתבר שמה שלוחץ על שוקי האג”ח יותר מכל הוא הצפי לכמויות אדירות של הנפקות חדשות מצד הממשלות. בהקשר זה, השוק הראשוני בארה”ב יוצף השבוע בהיצע אדיר של ניירת ממשלתית. 

גם בסחורות מסתמנת תזוזה. כל הנסיונות להוריד את מחירי הנפט בחזרה לאזור ה-45 דולר לחבית עלו בתוהו, והזהב השחור סיים את השבוע מעל ל-52 דולר. הנחושת ממשיכה להפגין עוצמה בלתי-רגילה, כפי שהיא עושה מזה זמן – כנראה הודות לרכישות סיניות בהיקף גדול. והשבוע ניתן לומר שהגרעינים הצטרפו לאווירה המחוממת, עם עליות נאות בפולי סויה, חיטה ותירס.  

כל זה אינו מעיד על התאוששות כללית. מצד אחד, כמעט כולם מסכימים שצעדי ההמרצה מצד כל הממשלות יביאו מזור לשווקים ולמשק הריאלי, לפחות לזמן מה. מצד שני, רבים נזכרים בביטוי של הסוחרים – “sell in May and go away” – המשקפת עונתיות ידועה בשוק המניות, ונוטים לסגור את הרווחים המאוד משמעותיים שנרשמו מאז השפל בתחילת מארס.  

לכן ייתכן שנראה נסיגה או תיקון בימים ובשבועות הקרובים – אבל גם אז, אין להניח ש”תיקון הדובים” הגדול הסתיים. סביר יותר שעוד נראה עליות נוספות במניות, שיצעידו את הדאו לעבר 10,000 נקודות ואת ה-S&P לעבר 1,000 או אף גבוה יותר. אם לזה תתלווה חולשה בדולר, באג”ח הממשלתי ובזהב, בו-זמנית, יגרום הדבר להרבה גבות מורמות. אבל זה מה שמסתמן כרגע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *