שוק העבודה: יותר טוב אין פירושו טוב

הסיפור הגדול של יום שישי, מבחינת הכלכלה, היה ללא ספק פרסום נתוני האבטלה והתעסוקה ליולי. כאן היתה בשורה חיובית של ממש, בדמות א) אובדן של פחות מרבע מיליון משרות בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר הגדול לפני כמעט שנה; ב) ירידה בשיעור האבטלה בעשירית האחוז; ג) עלייה מזערית באורך הממוצע של שבוע העבודה (כלומר במספר השעות השבועיות הממוצע). כל אחת מנקודות אלה היתה הפתעה: לדוגמא, הצפי לאובדן משרות היה מעל 300,000, גם אצל האופטימיסטים.

מילה אחת על נתונים אלה – והוא לקרוא את הניתוחים על שוק העבודה בבלוג Calculated Risk. אמנם נכון שאני ממליץ עליו כל הזמן, אבל שני הנושאים שהוא מצטיין בהם במיוחד הם שוק הנדל”ן ושוק העבודה. בשניהם, הוא מסרב להיסחף עם הזרם האופטימי, החוגג כל נתון חדש ובונה עליו תילים של פרשנות חיובית המוכיחות, כביכול, את סוף המיתון ובוא הצמיחה. הוא הרבה יותר מאופק, בכלל ובמיוחד לאחרונה מול האופוריה המתפתחת.

בקיצור, הנתונים החדשים הם משופרים לעומת תקופת הקריסה, אבל כפי שמישהו העיר, קשה לראות בשיעור שנתי של אובדן שלושה מיליון משרות כסיבה למסיבה. זה עדיף משיעור של חמשה או ששה מיליון, אבל היה ברור ששיעור כה גדול אינו יכול להמשיך לאורך זמן.  נחזור בהזדמנות להתייחס יותר לעומק לשוק העבודה האמריקני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *