שוק העבודה בארה”ב ביוני: הולך ונחלש

הדיווח החודשי על מצב שוק העבודה בארה”ב הפך להיות הדיווח החשוב ביותר מבין כל הדיווחים החודשיים השוטפים על המשק האמריקני. הסיבה לכך פשוטה, למרות שרבים מבין פעילי שוק ההון מתעלמים ממנה או פשוט אינם מודעים לה: המשק, כלומר כל המנגנון הכלכלי, מיועד לאפשר לאנשים (“משקי בית”, בעגה המקצועית) להתפרנס ולהתקיים ברמה סבירה. לצורך זה, עליהם להיות מועסקים ולקבל שכר סביר. אם יעד זה אינו מושג, אזי גם אם הפירמות מרוויחות הרבה ובעלי המניות שלהן מתעשרים, המשק אינו מתפקד כראוי.

על רקע זה יש לבחון את נתוני שוק העבודה ליוני. להלן מספר נקודות חשובות, לא בהכרח אותן שהובלטו בדיווחי התקשורת המיינסטרימית, אלא אלה שצוינו על ידי האנליסטים העצמאים האובייקטיביים. מבין אלה, הטוב ביותר לטעמינו הוא הבלוג Calculated Risk, שכתובתו

http://www.calculatedriskblog.com.

  1. הכותרת הנפוצה, לפיה “נגרעו מהמשק 125,000 משרות ביוני”, היא חסרת משמעות. מזה כמה חודשים, ולעוד חודשיים בערך, הנתונים השוטפים מעוותים על ידי הממשלה, העסוקה בקיום מפקד האוכלוסין המתבצע פעם בעשור. לצורך זה, היא משכירה מאות אלפי עובדים זמניים, המתווספים למספר המועסקים בהדרגה ממרס עד מאי ואז, החל מיוני,  הם משתחררים ונגרעים ממנה. בשני השלבים, יש לנטרל אותם מהנתונים השוטפים.
  2. מספר עובדי המפקד ששוחררו ביוני היה 225,000, כלומר התווספו נטו 100,000 משרות. מתוך מספר זה, התוספת בסקטור הפרטי 83,000 משרות. מדובר בנתונים טובים יותר מאלו של מאי (אז דווח על תוספת של 41,000 משרות בסקטור הפרטי, נתון שתוקן עכשיו ל-33,000). אולם יש לזכור שכדי למנוע גידול בשיעור האבטלה, על המשק להוסיף 125,000 משרות כל חודש, מלבד הצורך להתחיל ולהחזיר לתעסוקה את שמונה מיליון המשרות שנגרעו במהלך המיתון האחרון.
  3. אם לא נוספו 125,000 משרות בחודש החולף, איך ניתן להסביר ששיעור האבטלה ירד מ-9.7% ל-9.5%? התשובה הפשוטה היא שמספר גדול של אנשים שהיו רשומים קודם כמובטלים נשרו מכוח העבודה, לאחר שהתייאשו מלמצוא תעסוקה, ולו חלקית. כתוצאה, נוצא הרושם שיש פחות מובטלים וממליא פחות אבטלה – אולם זו היא אשליה סטטיסטית.
  4. ב-12 החודשים שהסתיימו ב-יוני, התווספו במשק 170,000 משרות. האם זה הישג? לא, מפני שמדובר בתקופה של התאוששות כלכלית, לא של מיתון. האם זה כישלון? אולי, אבל המגמה במהלך אותה שנה היא חיובית – הכיוון הוא של הוספת משרות, גם אם לא בכמות ובקצב מספיקים. כמו כן, ביחס לאובדן המסיבי של משרות במהלך 2008 והחצי הראשון של 2009, ברור שחל שיפור משמעותי ביותר בשנה האחרונה.
  5. אולם כאשר נוברים עמוק יותר לתוך הנתונים, מתקבל תמונה הנוטה בצורה ברורה לכיוון השלילי. לדוגמה: היחס בין תעסוקה לאוכלוסיה, כלומר אחוז המועסקים מתוך כלל האוכלוסיה המבוגרת, ירד מ-58.7% במאי ל-58.5% ביוני, וזו הירידה החודשית השניה ברציפות בשיעור זה לאחר שהיה נדמה (בחודשים הראשונים של 2010) שהוא מתחיל להתאושש מהירידה החדה והכמעט רצופה שנרשמה בו לאורך 2008 ו-2009. שיעורי התעסוקה הנוכחיים מחזירים את המשק האמריקני לרמה שאפיינה אותו בשנות השמונים המוקדמות….

יחס התעסוקה / אוכלוסיה מבוגרת, ינואר 1960 – יוני 2010

המקור: calculatedriskblog.com

נ.ב. התקופות הכהות מסמנות מיתונים

  1. האבטלה לטווח ארוך הולכת ומחמירה: מספר המובטלים לתקופה של 27 שבועות ויותר הגיע ל-6.75 מיליון נפשות, המהוות 4.39% מכוח העבודה הכולל. שני הנתונים האלה, האבסולוטי והיחסי, מהווים שיאים ומשקפים בעיה חברתית-כלכלית חמורה שיש לה השלכות פוליטיות משמעותיות.
  2. התנופה הגבוהה בהשכרת עובדים זמניים – עוד מגמה שהפיחה תקוות רבות אצל האנליסטים במהלך הסתיו והחורף – הולכת ודועכת. יש עדיין גידול בהשכרת עובדים זמניים, אבל הקצב הולך ופוחת.
  3. נתון מחריד במיוחד בסקירה החודשית ליוני (מטעם הלשכה לסטטיסטיקה על שוק העבודה) מתייחס למשרות זמניות לצעירים – עבודות קיץ, עבורן יוני הוא חודש קריטי. ובכן, רק 497,000 צעירים (בני 16-19) מצאו משרות כאלה ביוני, המספר הנמוך ביותר לחודש זה מאז 1951 – כאשר האוכלוסיה היתה קטנה בהרבה…
  4. כתוצאה מצמצום במספר המשרות לצעירים, כרבע מיליון צעירים נטשו את שוק העבודה – קרוב ל-40% מסך הנוטשים בחודש יוני. כלומר, מצבם העגום של הצעירים תרם להפחתת שיעור האבטלה הרשמי…
  5. לבסוף, נציין כי רבים מבין הנתונים המתפרסמים נשענים על הנחות מה שמכונה “יחס הלידות והתמותות”. זה מתייחס לא לבני אדם אלא למספר העסקים שנפתחו ושנסגרו בחודש השוטף, וממילא מספר המשרות שנוצרו או נגרעו בעסקים ש’נולדו’ או ‘מתו’. אולם ההנחות מבוססות על סטטיסטיקה המתייחסת לזמנים כתיקונם. המציאות כיום היא שעסקים קטנים אינם קולטים עובדים חדשים וששיעור התמותה גבוה יחסית. נרחיב על זה את הדיבור בפוסט נפרד, אבל כדאי לזכור כי הנתונים הניגזרים מההנחות האלו יתוקנו בסוף – בכיוון השלילי…

סוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *