קרוב להם. בקרוב אצלם

הגילויים השבוע על אודות מזימה לפוצץ בית כנסת בריברדייל – שכונה שקטה ולפחות בחלקה יוקרתית בברונקס שבני יורק, שהוא רובע עלוב באופן כללי – הם מזעזעים מכל בחינה. 

אמנם היו מקרים בעבר של אלימות ספורדית נגד יהודים ונגד בתי כנסת בארה”ב. היה מקרה לפני שנה של רצח ביריות (drive-by shooting) של אדם בחצר בית כנסת. ובכל זאת, המרחק בין אלימות נקודתית, גם אם מתוכננת, לבין הרג סיטונאי על ידי הכנסת מכונית תופת לתוך המבנה – הוא עצום. במונחים שאנחנו רגילים להשתמש בהם, אין זו סתם ‘עליית מדרגה’, אלא ‘שינוי כללי המשחק’. 

משמעות פיזית אחת היא שבתי כנסת ומרכזים יהודיים בארה”ב יהפכו דומים יותר לעמיתיהם באירופה – כלומר, הם יהפכו למבצרים שמורים, עם חומות גבוהות, טלוויזיה במעגל סגור, וכל האיבזור ההגנתי המקובל שם. זה בעצמו גורר שינוי עמוק ומזיק יותר, שהוא השינוי הפסיכולוגי שבמקרה של יהודים אמריקנים יהיה טראומטי במיוחד: אנחנו תחת איום מתמיד ואיננו יכולים להרגיש בטוח ו’בבית’, כפי שהיינו משוכנעים קודם. 

תחושה זו תתחלחל באיטיות, במיוחד לאחר ש(תודה לאל) שום דבר לא קרה בפועל במקרה הזה. אבל אם החבורה המסויימת הזאת נתפסה, ניתן להניח כמעט בוודאות שקבוצות אחרות עוסקות בזה הרגע בתכנונים זדוניים אחרים, ובמוקדם או במאוחר מישהו יצליח  לחולל זוועה. 

בראיה רחבה יותר, זו אכן עליית מדרגה ברמה העולמית. אם בארה”ב כבר עוסקים בפיצוץ בתי כנסת, הרי שבאירופה הרף בהכרח יעלה. כל זה אומר שתהליך ההדרדרות במצבם של היהודים בעיצומו. אבל הגורם שיניע את התהליך הזה הוא המתח החברתי הכללי וההתפוררות בסדרי משטר ושיטור, שינבעו בהכרח משני גורמים מקבילים: מצד אחד, המשך העליה באבטלה ובהשפעות החברתיות השליליות האחרות שייגרמו מהעמקת המשבר הכלכלי; ומצד שני, מהתכווצות או אפילו קריסה של מערכות השלטון המקומי, ככל שתתמיד הצניחה בתקבולי מיסים. 

אם אמנם יצליחו תוכניות הבלימה/ הרחבה / האצה של הממשלות השונות לייצב את המצב הכלכלי, הרי שניתן יהיה למנוע הדרדרות חברתית חמורה באירופה ובארה”ב, ומעבר לשלב של אלימות בהיקף רחב (נגד מהגרים, קבוצות מיעוט וכדומה). אבל אם, כפי שאני סבור, ההצלחה הזו תהיה חלקית מאוד, הרי שהדרך סלולה לשידור חוזר של היסטוריית שנות השלושים – עם השוני הבסיסי והקריטי, שהפעם יהיה לפליטים היהודים מאירופה לאן לברוח. עכשיו מסתבר שגדל הסיכוי שהמגפה האנטישמית לא תפסח על ארה”ב ושאפשר לפחות להעלות על הדעת גם פליטים יהודים אמריקנים. אם זו לא מחשבה מזעזעת, אני כבר לא יודע מה כן. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *