ציון העובדות: התיירות נעצרה, והענף במשבר

נושא: כניסות מבקרים לישראל

מקור הנתונים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
תאריך פרסום: 6 לאפריל 2020
תאריך כתיבת הסקירה: 16 אפריל 2020

רקע לנתונים:
תדירות הפרסום: חודשי
מהות הנתונים: דיווח על מספר המבקרים (אנשים בעלי אזרחות זרה, כולל תיירים ומבקרי יום) שנכנסו לארץ בחודש החולף; המדידה היא של בני אדם, וכוללת את כל מי שנכלל באוכלוסיה המוגדרת; כולל גם מידע על כל מבקר, לפי פרמטרים שונים.
איכות הנתונים: גבוהה ביותר

חשיבות הנתונים:
קריטיים לענף התיירות ולתחומים נילווים;
חשובים מאוד לתעסוקה, במיוחד באיזורי פריפריה ומשרות המציעות הכנסה נמוכה. זאת מפני שסקטור התיירות הרחב מעסיק מספר גדול מאוד של אנשים – כנראה השני בגודולו בסקטור הפרטי, והגדול ביותר באזורי פריפריה רבים (אילת, ים המלח, הגליל העליון, וכו’).
חשובים לסקטור החיצוני, לסחר בשירותים ולמאזן התשלומים. לאחר תחומי ההיי-טק, התיירות הוא הסקטור הגדול בסחר בשירותים.

סקירה

שורה תחתונה:

“עם התפשטות נגיף הקורונה למדינות רבות בעולם ובהן ישראל הלכו והוחמרו ההגבלות על כניסת זרים לישראל . מאז נכנסה  לתוקפה ההחלטה על איסור כניסת כלל הזרים בכלל המעברים לישראל (למעט זרים שהוכיחו אפשרות לבידוד ביתי בישראל) בתאריך 12.3.2020,הופסקו כמעט לחלוטין כניסות המבקרים לישראל”.

ציטוט מתוך הפרסום החודשי של הלמ”ס של נתוני כניסות מבקרים.

נקודות בולטות:        

  • נדיר ביותר, בכל נושא אך במיוחד במדעי החברה, להיתקל בגרף כמו זה:
  • מה רואים? אלו נתוני הכניסות, מדי חודש בחודשו, החל מינואר 2014 וכלה במרס 2020. “שיני המשור” משקפים את העונתיות הרגילה של ענף התיירות – ישנם חודשים ועונות בהם מגיעים הרבה תיירים, מול חודשים ועונות חלשות יותר. זהו מהלך העסקים הרגיל בענף.

רואים גם את הירידה החדה מאוד בקיץ 2014 – שהיתה צריכה להיות עונה חזקה – אבל מבצע ‘צוק איתן’ חיסל את העונה ההיא. מעבר לכך, מסתמנת מגמת עליה ברורוה לאורך השנים שלאחר 2014, במיוחד 2017-2019.

  • הירידה של ינואר 2020 היתה ירידה עונתית רגילה, המשתלבת היטב במסגרת של ‘שיני המשור’. אבל הקריסה של מרס 2020 הינה חריגה לחלוטין, הן בעוצמתה והן בכך שהיא הביאה את רמת התיירות הנכנסת לשפל חסר תקדים לא רק בשנים המופיעים בגרף, אלא כנראה מאז שנות האינתיפאדה השניה.
  • אבל הנתון החמור מכל הוא שכניסות בחודש מרס פסקו כמעט כליל לאחר ה-12 לחודש. כלומר, בחצי הראשון של מרס נכנסו כ-87,000 מבקרים, ואח”כ – קרוב לאפס.ובאפריל, עבור חודש שלם הכולל גם את חג הפסח ואת הפסחא הנוצרית – שוב נראה אפס.
  • כלומר, התיירות נמצאת במשבר מסוג שונה מכל מה שידעה בעבר, שבו הכל – אבל הכל – נעצר בבת אחת, ויהיה צורך להתחיל מחדש מאפס, במובן המילולי של המילה. כך גם בכל העולם – אין שום אלמנט המיוחד לישראל או לאזור המזרח התיכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *