ציון העובדות – הצד החיובי של משבר הקורונה: צמצום בתאונות דרכים ונפגעים

מקור הנתונים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

תאריך פרסום: 23 לאפריל 2020

תאריך כתיבת הסקירה: 27 אפריל 2020

רקע לנתונים:

תדירות הפרסום: חודשי

מהות הנתונים: דיווח על מספר תאונות הדרכים בהתרחשו בהמלך החודש הקודם, מספר הנפגעים בהם וחומרת הפגיעה – מקל, דרך קשה ועד מוות. המדידה היא של תאונות בנפקד ושל בני אדם בנפרד.

איכות הנתונים: גבוהה ביותר

סקירה

שורה תחתונה:

כפי שניתן היה לצפות, מספר התאונות במרס, כמו גם מספר הנפגעים , צנחו לרמות שלא נצפו מזה שנים רבות. זאת על רקע צעדי הסגירה של המשק שננקטו במהלך החודש, אשר גרמו לצמצום הולך וגובר בכמות הנסיעות, פרטיות ועסקיות, ובמיוחד הנסיעות הבין-עירוניות.

אפשר לקחת קמצוץ של נחמה מהנתונים ומהגרף הדרמטי שהם יוצרים: מול הנפילה הקיצונית שנרשמה במרס בתחומים רבים, במיוחד באלה הקשורים לתיירות, כפי שמשתקף ב’צניחה החופשית’ בגרפים של הנתונים הרלוונטיים. אפשר להצביע על נתוני תאונות הדרכים, שגם בהן היתה נפילה חדה– אולם כאן מדובר בתופעה חיובית ובהפחתה משמעותית במוות ונזקי גוף.

הנקודות הבולטות העולות מהגרף ומהטבלה:

  • כמובן שהתופעה הבולטת ביותר היא הירידה החדה שנרשמה בחודש מרס, השוברת את המגמה היציבה של השנים האחרונות .
  • אמנם מסתמנת מגמת ירידה הדרגתית בחודשים האחרונים – סוף 2019 ותחילת 2020 – אבל אין ספק שההתפתחות במרץ אינה קשורה למה שקדם לה.
  • ניכרת הרבה יותר תנודתיות במספר הנפגעים החודשי מאשר במספר התאונות. כמו כן, מגמת הירידה של החודשים האחרונים שקדמו למרס הרבה יותר מובהקת בנתוני הנפגעים מאשר בנתוני התאונות.

תאונות דרכים ונפגעים – השוואה בין מרץ 2020 למרץ 2019

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *