פישר משנה את כללי המשחק

הטוב, הרע והמכוער

 

פישר משנה את כללי המשחק

המהלך שנקט בו סטנלי פישר אתמול הוא בין החשובים ביותר עליהם החליט במהלך שמונה שנות נגידותו. הייתי מונה אותו בין חמשת החשובים, אולי כהמשך ישיר של ההחלטה הגורלית להתחיל להתערב בשוק המט”ח בשנת 2008.

זהו כנראה גם המהלך החשוב האחרון שלו בתור נגיד – כך יש לקוות, מפני שרק מצב חרום ידרוש מהלכים חשובים נוספים בשבועות הקרובים – ומן הראוי להסביר מהי חשיבותו, ובעצם מדוע החשיבות פרושה על פני תחומים רבים:

 1. המהלך עליו אני מדבר הוא ההחלטה לרכוש מט”ח בהיקף השווה לתרומה נטו של הפקת הגז למשק הישראלי. במילים אחרות, ד”ר פישר הציג אתמול את הטיפול למה שמכונה ‘המחלה ההולנדית’ – אבל מאחר ומדובר בתופעה שתהיה קבועה במשק הישראלי מעכשיו והלאה, נכון יותר יהיה לכנות אותו ‘תסמונת’. על כל פנים, פישר עיצב מדיניות חדשה שתמשיך להתבצע לאחר שיפרוש, שבמרכזה הקביעה שאסור לאפשר לפיתוח שדות הגז לכרסם ולהרוס את כלל המשק, על ידי דחיפת שווי השקל לרמות ההופכות את מרבית הייצוא לבלתי-תחרותי.
  כפי שכתבתי ברשומה הקודמת, האיום של השקל החזק היה והינו חמור ומשמעותי למשק הרבה יותר מאשר כל משחקי התקציב – ‘הגזירות’ למיניהן – וסטנלי הוכיח שוב שהוא היה ונשאר המבוגר האחראי במשק הישראלי.
  חשוב גם להוסיף שהצעד הסופר-משמעותי הזה, שהינו בעל משמעות אסטרטגית אדירה, ננקט ביחד עם הורדת הריבית ברבע אחוז – צעד טקטי שגרתי, בעלת משמעות מוגבלת למדי. אני מניח שלא זו הייתה הכוונה, אבל בכך הובלטה העובדה שבחמש השנים האחרונות חזרה מדיניות שער החליפין להיות הנושא המרכזי עבור המשק הריאלי – ולכן יעד קריטי של פעילותו של הבנק המרכזי, ולא מדיניות הריבית, כפי שנהוג לחשוב ולדקלם וגם ללמד סטודנטים.
 2. המדיניות החדשה הזו, של יעדים רבים לבנק המרכזי – שהיא הפרה בוטה של תפיסת העולם ששלטה בכיפה כאשר פישר הגיע לבנק ישראל, ושהייתה תפיסת העולם שיעקב פרנקל ודוד קליין השרישו בבנק, בהשראת אמנת מאסטריכט וכינון ה-ECB – היא היא מורשת פישר לבנק ישראל. מי שלא יהיה הנגיד הבא, הוא או היא יצטרכו לפעול בהתאם ויידרשו עוצמה מחשבתית ותעוזה מנהיגותית בכדי לשנות מציאות זו. במאמר מוסגר, נדמה לי שחלק מהסאב-טקסט של המהלך היום הוא שפישר יודע או מעריך שקרנית פלוג תהיה הנגידה הבאה, ושהיא תמשיך לבצע את המדיניות שהייתה שותפה פעילה בעיצובה.
 3. מעבר למורשת שלו לבנק ישראל, פישר העביר אתמול מסר חזק לעולם בכלל, ולעמיתיו הנגידים בפרט. כפי שכבר כתבתי, מסר זה עוצב בצורה הברורה ביותר בנאומו בפראג בפברואר השנה, ולב העניין הוא שמדיניות שער החליפין חיה וקיימת, הוחזרה מהכפור אל לב הבמה, והיא חייבת להיות נדבך מרכזי בפעילותו של כל בנק מרכזי של מדינה קטנה, בעלת משק פתוח. בפראג הוא דיבר על שוויץ, דיבר אל צ’כיה, אבל ההשראה שלו למסקנותיו ומה שעמד מאחורי הניתוח שלו היה המציאות הישראלית.
 4. כל זה ברמת התיאוריה הכלכלית והנושא המופשט של מדיניות וכלי ביצועה. אבל מה שפישר עשה בפועל אתמול היה לא פחות מאשר להציל את המשק הישראלי מאסון שהלך והתגבש לאחרונה, בדמות עליה רציפה בשער השקל שאילו הייתה נמשכת הייתה ממוטטת ענף אחר ענף בתחומי הייצוא ובכך הייתה חונקת בהדרגה את הצמיחה.
  אני מודע לכך שלא מקובל לראות את הדברים כך, ושהקשקשת והברברת סביב התקציב כמהלך כלכלי מרכזי ממשיכה ללא הרף – אבל אין לכך כל חשיבות. אני נזכר בקטע הנפלא ב’ברבור השחור’ של נאסים טאלב, בו הוא מסביר שהיה רוצה להספיד כראוי, בבוא היום, את המחוקק האמריקני שיזם את החקיקה לפיה הדלת לתא הטייס במטוסים מסחריים חייבת להיות נעולה לכל אורך הטיסה. חוק זה, כמובן, היה מונע את אסונות 9/11 וממילא אותו מחוקק היה צריך להיות מוכר כגיבור לאומי, שמנע כל כך הרבה צער וצרות. אך כמובן, לא רק שחוק כזה לא נחקק, אלא שגם אם היה נחקק ולכן לא היה מתרחש אסון 9/11, איש לא היה נותן את הקרדיט על מה שלא קרה למחוקק ההוא שמנע אסון קטסטרופלי.
 5. ולבסוף, לגבי העיתוי. אין ספק שהורדת הריבית הייתה יכולה לחכות עד למועד הרגיל, בעוד שבועיים. אבל המהלך הגדול לגבי רכישת מט”ח היה דחוף ביותר. אני מניח שפישר חיכה עד שהתקציב עמד לעבור בממשלה, וכאשר הרגיש שהמתווה ויעד הגירעון היו ‘נעולים’ פעל מיד.

השורה התחתונה היא, שאתמול היה יום גדול, חשוב וחיובי למשק הישראלי. גם זה קורה.

One Comment

 1. Pingback: כללי המשחק החדשים של פישר – Jewish Business News

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *