פיצוץ הבועות בסין

הטוב, הרע והמכוער

פיצוץ הבועות בסין

ישנם כאלה שמדברים על הצורך להתחיל להיערך לקראת האפשרות שאולי מתישהו יבשילו התנאים לשינוי במדיניות הכלכלית. הטיפוסים האלה מרוכזים בארהב וכל מי שעוקב אחר הנעשה שם שמע אותם מקשקשים על כך לאורך החודש האחרון. כאשר הקשקשן הראשי אמר קשקושים כמעט מובנים בנידון, בשבוע שעבר (למרות שפרשנים רבים עדיין מכחישים שדבריו היו ברורים בכיוון ההוא, אלא דווקא לכיוון השני…), התוצאה היתה – כך לדעת כל המיינסטרים מדיה –זעזוע קשה בשווקים האמריקניים שהתחילו ביום רביעי שעבר וטרם נגמרו.

מאידך, ישנם כאלה שמחליטים לנקוט במדיניות מסויימת ואז ניגשים לביצוע. גם אם ההחלטה לא פורסמה, או שלא הובהרה די הצורך (עקב מדיניות תקשורתית בלתי יעילה, לטעמם של האמריקנים), הרי שהמעשים או ההימנעות ממעשים בשטח מעידים על מה שהוחלט. אנשים כאלה נמצאים בבייגינג, ולאחר שהשליטה בסין עברה לידיהם, הם נוקטים במדיניות שונה מאוד מזו של קודמיהם בהנהגה. לדוגמה, הם מנהלים קמפיין עיקש ועקבי – יש שיכנו אותו מלחמת חורמה‘ – נגד מערכת המימון החוץבנקאי, שנהוג לכנותו בנקאות הצללים‘ (shadow banking).

כתוצאה ישירה מאימוץ מדיניות זו ומביצועה בפועל, המערכת הפיננסית בסין רועדת ומחנק אשראי חמור מורגש בה. אפילו מוסדות פיננסים מכובדים ופירמות גדולות – שלא לדבר על המון מוסדות לאמכובדים ופירמות קטנות ובינוניות – נחנקים ונמצאים על סף התמוטטות. הביטויים החיצוניים למצב זה הם הזינוק בריבית הביןבנקאית, כמו גם הקריסה בבורסות של סין – קריסה המתפשטת להונגקונג ולכל סין הגדולה‘, וממילא לכל רחבי מזרח אסיה. המשבר הסיני הזה מצטרף למשבר המתהווה ביפן – למרות היותו נפרד ושונה ממנו – והתוצאה היא שעוצמת הירידות בבורסות האסיאניות חמורה בהרבה מאלה באירופה, שהן בעצמן גדולות בהרבה מאלה בארהב (בינתיים…).

למרות העובדות בשטח, מרבית הפעילים במערכת הבנקאית, הבורסאית והעסקית בארץ ממשיכים להתמקד בנעשה במערב ולא במזרח. לדעתם, קשקושי ברננקי והפרשנות עליהם חשובים הרבה יותר ממעשיהם של הסינים. דעתי שונה, ואמשיך להפנות את הזרקורים לכיוון מזרח.

בהקשר זה אני מרגיש חובה להפנות את כל מי שיש לו את הזמן ואת הרקע המקצועי הדרוש, לקרוא רשומת בלוג ארוכה במיוחד, שבליבה ניתוח ארוך מאוד של אנליסט של גולדמן סאקס, שמסביר את מה שקורה בתוך המערכת הפיננסית הסינית. למי שלא מתמצא היטב במכניקה של בועות פיננסיות, זה יהיה באמת סינית. אבל מי שכן מתמצא ומבין חייב לעצמו לקרוא כמה שיספיק, כדי לקלוט את ההיקף האדיר, הבלתינתפס, של הבועה הפיננסית שצמחה בסין, ומהן ההשלכות על סין ועל כל העולם מכך שהרשויות הסיניות עוסקות בפיצוץ – מבוקר או לא, תלוי למי רוצים להאמין – של הבועות שהתפתחו שם.

הניתוח הופיע לראשונה ב-23 למאי, ממש בתחילת התהליך, אבל לפני כמה ימים נוסף לו עדכון ורענון . למי שאין זמן או שלא מבין את החומר, ניתן רק לומר כסיכום של הדברים שבסין התפתחו מנגנונים שניצלו את הפרצות במשטר המטבע ואת חוסר הפיקוח על מוסדות חוץבנקאיים, ומנגנונים אלה יצרו פירמידות של אשראי סיבובי, שבתוכן כל הלוואה נשענת על בטוחהשבעצמה נוצרה באופן מלאכותי מאשראי קודם. הפירמידות האלה קורסות עכשיו, והן עלולות למוטט מוסדות ועסקים רבים מאוד בסין, והאסון הזה יתפשט הלאה. אם זה לא נשמע מפחיד, לא הסברתי את עצמי כראוי, ואם זה נשמע מפחיד, תהיו בטוחים שאם הייתם קוראים ומבינים, זה היה מפחיד פי מאה.

זוהי הכתובת, ואידך זיל גמור.

http://www.zerohedge.com/news/2013-06-20/here-whats-going-china-bronze-swan-redux

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *