פול גז על מיכל ריק

לקראת שבוע מסחר שבו המוקד של הפעילות בשווקים יהיה על התפתחויות במיקרו – תוצאות של פירמות לרבעון השני – ולא על נתוני מאקרו, כדאי לרשום כמה הערות לגבי העליות בשבוע החולף.

ראשית, יש פער – יותר נכון, תהום – בין הרושם שנוצר מגודל העליות, שנרשמו מדי יום לאורך השבוע ושהיו משמעותיות למדי באחוזים במצטבר, לעומת נפחי המסחר הפושרים, שהלכו והתדלדלו לאורך השבוע. נפח המסחר ביום שישי היה ממש עלוב, ובנגזרים הנתונים היו עוד יותר חלשים.

כל זה מחזק מאוד את הטענה של הדובים, לפיה מדובר בגל עליות מתבקש לאחר רצף של ירידות שהיו עוצמתיות הן בשיעורן (באחוזים)  והן בהיקפי המחזורים. השווקים הגיעו למצב של מכירת-יתר מובהקת ונזקקו לפסק-זמן לפני שהמגמה הראשית, של ירידות, תוכל להתחדש. לו היה מדובר בתפנית אמיתית בכיוון השוק, ולא בתיקון, אזי נתוני המחזורים היומיים היו שונים לגמרי.

טענה זו תעמוד למבחן עכשיו. אם התוצאות שיתפרסמו השבוע יהיו טובים מהמצופה, הראלי בהחלט יכול להגלגל הלאה, אבל אז — אם אכן מדובר בגל עליות של ממש — המחזורים חייבים להתרחב בצורה משמעותית, וגם להתרחב מבחינת יחס המניות העולות ליורדות. מאידך, אם יהיו ‘אכזבות’, התוצאה המתבקשת לפי הגישה הדובית צריכה להיות חזרה לכיוון מטה – וביתר עוצמה.

ראוי לציון גם כן שהעליות של השבוע שעבר הקיפו את כל השווקים, כאשר הדולר נסוג מול מטבעות אחרים בחזית רחבה – ובמיוחד, אולי, מול הדולר הקנדי – וכאשר הסחורות רשמו עליות נאות. מבין הסחורות, בלטו במיוחד הנפט, שטיפס עד ל-76 דולר לחבית, וגם הדגנים, שלאחר שהבלטנו בפוסט קודם את השפל שהם כרו, נהנו מזינוק חד על רקע ממצאים מעודכנים לגבי היקף הנטיעות של תירס וחיטה בארה”ב. במקביל, הדהירה כלפי מעלה של מחירי האג”ח הממשלתי נעצרה ואף התהפכה לקראת סוך השבוע.

כל ההתפתחויות האלה קשורות יחד במסגרת השיקול הכולל של “פרו-סיכון/ אנטי-סיכון”. אם וכאשר ההכרעה תהיה לכיוון ה”אנטי-סיכון”, אזי כל מערך העליות המתואר לעיל יתהפך לטובת נהירה חזרה אל הדולר ואל האג”ח הממשלתי הקצר, בתור ‘חופי מבטחים’, בעוד כלל השווקים רושמים ירידות גדולות.

נקודה אחרונה: השקל ירד מול האירו כאשר האירו התחזק, אבל לא עלה מול הדולר. מסתמן חולשה אוטונומית של השקל, דבר שעשוי לשקף את החולשה הגוברת בנתוני המאקרו הישראלים, ובמיוחד בתחום הייצוא. אבל גם מגמה זו נמצאת בחיתוליה, אם היא קיימת בכלל, ומחייבת מעקב צמוד לפני שניתן יהיה להסיק מסקנות ברורות לגבי חוזקו הבסיסי של השקל.

סוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *