עידכון על ההתפתחויות בשווקים

סוף סוף, יום של הפוגה בעליות החזקות בשווקים – אבל כדאי לשים לב לכך שמה שהסתמן כתיקון בשוק האמריקני התאדה ברובו במהלך יום המסחר אתמול. כך שייתכן שלא יהיה תיקון של ממש לעליות של השבוע-שבועיים האחרונים, למרות מצב של ‘קניית-יתר’ מובהק באינדיקטורים קצרי הטווח.

התופעה חזרה על עצמה בשוק המטבעות: הדולר התאושש קמעא, אבל לא בצורה משמעותית. די להסתכל בשער השקל או במטבעות ספקולטיביים אחרים כגון הכתק הנורווגי, ששבר שלשום את השיא שלו מול הדולר מיוני, כדי להיווכח שהסנטימנט האנטי-דולרי נשאר חזק – והוא צפוי להמשיך, לפחות לזמן מה. היעד של היורו, המתקשה מאוד לרשום התקדמות של ממש, נשאר 1.435 בשלב ראשון, אח”כ כ-1.45 ואולי הוא יגיע ל-1.50 במהלך העליה הנוכחית – אולם זה לא נראה סביר לאור התנהגותו הכבדה העכשווית.

הירידה המשמעותית היחידה נרשמה במתכות היקרות, אבל מוקדם מאוד לייחס חשיבות גדולה לכך. מלבד ירידה זו, הנסיגה בנפט היתה מינורית ובנחושת שולית לגמרי.

בסיכומו של דבר, מגמת העליה עומדת בעינה ואף צוברת תאוצה. היעדים נשארים כפי שהיו – 1,000 ויותר ב-S&P, 9,500-10,000 בדאו, וכו’.

אך אותם ניתוחים החודרים מעבר לכותרות של השוק ועוסקים ב’איכות’ העליה, הנמדדת בפרמטרים כגון מחזורים, מנהיגות (במובן של סקטורים מובילים) ומעל לכל, מבנה העליה – העובדה שעוצמת העליה גדולה ככל שהמניה קלילה יותר, וככל שפוזיציית השורט במניה גדולה יותר – מצביעים כמעט פה אחד על סממנים של ראלי-שוק-דובים, ולא על תקופת גיאות חדשה ההולכת ומתגבשת.

השאלה היא עוד כמה זמן זה יכול להימשך. התשובה, כמובן, היא שאיש אינו יודע. אבל אפשר להצביע על שתי תופעות כאילו-סותרות: א) ככל שהראלי נמשך והמחירים עולים, הנטיה של פרשנים רבים היא להאריך את טווח הראיה שלהם עבור הראלי ולטעון שהוא יכול להמשיך לאורך זמן רב יותר (יש המדברים עכשיו על המשך אל תוך 2010, דבר שנראה דמיוני אם הקצב הנוכחי יישמר). ב) ראלי כזה, הבנוי על חוג קונים צר, עלול להיפסק בבת-אחת וללא התראה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *