סעודיה: מדינה — אולי. מתונה — השתגעת?

5.6.17

לפני כחצי שנה, שתיתי קפה בנמל התעופה של איסטנבול — המקום הכי מרתק מסוגו בעולם, בו חולפים אנשים ממש מכל קצוות תבל, תחת קורת-גג אחד.

פתאום, מישהו קורא בשמי! אני פונה ורואה מכר — אמריקאי, יהודי, צעיר, בנקאי להשקעות. בתשובה לשאלתי לאן פניו, הוא אומר “ריאד”. האמת? אני די הופתעתי, עד למחשבה שניה. “אני שמח לשמוע שיהודים כבר מורשים להיכנס לסעודיה ללא בעיות”, אמרתי לו. “אתה צעיר מדי לזכור, אבל כשקיסינג’ר היה מזכיר המדינה, נדרש היתר מהאימאמים הראשיים כדי לאפשר ליהודי לדרוך על ‘אדמת הקודש’ של סעודיה”.

אבל הזמנים השתנו, ואפילו כוהני הדת מכת הוואהבים של מכה נאלצו להתאים את עצמם למציאות חדשה. קודם, זה היה בהקשר צבאי, כאשר צבא ארה”ב הגיע להציל את כווית מסדאם חוסיין ואח”כ לחסל אותו כליל — והכוחות האמריקנים כללו יהודים ו”כופרים” אחרים, שהאימאמים הוכרחו לבלוע.

עכשיו יש צורך חדש — למכור חלק מחברת הנפט הלאומית, Aramco, כדי לממן תוכנית שאפתנית לחידוש פניה של כלכלת סעודיה ולהפחית את תלותה המוחלטת באנרגיה. לצורך ביצוע ההנפקה המתוכננת, יש צורך בבנקים להשקעות — שרובם אמריקאים ובכולם נמצאים יהודים רבים.

סיפור של שני מוחמד בן

מאחורי התוכנית עומד סגן יורש-העצר של סעודיה, הנסיך מוחמד בן סלמאן, אדם צעיר (בן 31 — ינוקא במונחי משפחת המלוכה הסעודית) ונמרץ, הרוצה לעצב מחדש את המשק, וממילא המדינה, מול אתגרי המאה ה-21. אבל מרצו, יחד עם חוסר-הנסיון שלו, מעוררים חששות והתנגדות בקרב משפחת המלוכה המורחבת, המונה מאות רבות של אנשים. התנגדות זו מתחילה להתגבש, כפי שמעידה פניית הפרסה המביכה שמוחמד נאלצה לבצע לאחרונה, בה ביטל סדרת גזירות עליהן הכריז רק בספטמבר 2016, שכללו קיצוצים משמעותיים בסעיפי שכר (כגון דיור, חופשה ומחלה) של עובדי מדינה.

לעומת מוחמד בן סלמאן קיים מוחמד אחד — מוחמד בן ניאף, המבוגר ממנו בשנות דור, שנהנה לא רק מתדמית חיובית אלא גם זוכה לכבוד רב בתור מי שהוכיח יכולת לבצע משימות ולהשיג תוצאות חיוביות. הוא יורש העצר הרשמי, ואם המלך סלמאן — בן ה-81 — ייקרא בקרוב אצל אללה, הרי שמוחמד בן ניאף יהיה המלך. רק אם סלמאן יאריך ימים, יש סיכוי לבנו בכורו מוחמד לבסס את מעמדו בצורה מספקת כדי להפוך בעצמו ליורש העצר, במקום בן דודו בן ניאף.

 

למה כל זה חשוב? אמנם ישנם אנשים שנבכי משפחת המלוכה הסעודית מרתקתים אותם — וזה בוודאי נושא הרבה יותר מורכב, ולכן מעניין, שלא לדבר על משמעותו לעולם, מאשר אופרת הסבון של משפחת המלוכה הבריטית. אבל היום הגענו למצב שבו, עבור תושב ישראל אינטליגנטי, הרוצה להבין את ולהתמצא במדיניות הביטחון של מדינתו-הוא, נחוץ היכרות עם ומעקב אחרי הפוליטיקה והכלכלה של העסק המשפחתי הענק המכונה ממלכת ערב הסעודית.

המנטרה של המדינות המתונות

איך הגענו למצב הזה? קודם כל, מפני שראש ממשלתנו והשרים הקרובים אליו מאמצים מזה שנים — ולאחרונה ביתר שאת — את התפיסה שעלינו להתחבר עם “המדינות הסוניות המתונות”. ואם פעם היה ברור שהתואר “מדינות סוניות מתונות” — מבחנה דתית — היה מתאים למצרים ולירדן, אשר לגמרי לא במקרה נמצאות בהסכמי שלום אתנו, וגם הולם את טורקיה, איתה היו לנו קשרים רבים ומגוונים, הרי שעכשיו הוא אמור לחול גם על מדינות המפרץ, ובראשן ממלכת ערב הסעודית.

ואם לא די בכך שנתניהו, שטייניץ ואחרים מפמפמים את המנטרה הזאת של “ההזדמנויות הגדולות [הטמונות אצל] ‘המדינות הסוניות המתונות'”, הרי שהגיע נשיא ארה”ב, בכבודו ובעצמו לגבות אותם.

למי שעוד זוכר — זה היה לפני שבועיים — טראמפ ביקר בסעודיה והכריז על הקמת ברית רחבה של “הטובים” כנגד “הרעים”. הרעים סומנו כ”הטרוריסטים”, דוגמת דעא”ש, אך גם חמאס וחיזבאללה, וגם אירן, בתור מדינה תוקפנית המממנת ותומכת בטרור. בצד הטובים, ובראשם מבחינה אזורית, מי אם לא ערב הסעודית, ומלכה “החכם” (תואר שטראמפ חזר אליו פעם אחר פעם), סלמאן.

כדי למלא בתוכן את הברית המחודשת בין ארה”ב וסעודיה, ולרפא סופית את הנתק שחל בתקופת אובמה, טראמפ חתם על עיסקאות נשק בסכומים אדירים, הכוללים מערכות וכלים מהמשוכללים ביותר. בבואו לישראל, טראמפ לא שמע על דאגה ישראלית באשר לעיסקאות אלה — מי שהעלה חשש כלשהו הושתק מיד — וגם לא שמע הסתייגות באשר להכללת סעודיה בברית של הטובים. כל זאת, כנראה, מפני שהברית מכוונת כנגד אירן, אויבינו הגדול, והכלל הידוע של “האויב של האויב שלי הוא בעל-הברית שלי” גובר על כל שיקול אחר.

במהלך מסעו של טראמפ התרחשה הזוועה במנצ’סטר. פרטי הפיגוע אינם ידועים במלואם, כמובן, אבל כן ידוע שהמפגע היה יליד-העיר, בן למהגרים לובים שלא היסס לחסל צעירות חפות מפשע, במסגרת נקמתו האישית/ אידיאולוגית נגד ‘המערב’ ותרבותו.

מאיפה הוא צמח? איך, איפה וממי הוא קלט את דעותיו הרצחניות? התשובה הספציפית טרם ידועה, אבל בהכללה, אין כל ספק. מי שעוסק מזה עשורים רבים בהפצת תורת האיסלאם הקיצוני בכל רחבי המערב — בעצם בכל רחבי העולם — הוא הממסד הוואהבי של סעודיה. לפעמים מדובר במנגנונים של המדינה עצמה, אבל לרוב זה גורמים ‘פרטיים, ביניהם אנשים וחוגים מתוך משפחת המלוכה המסועפת, משפחת אבן-סעוד. אבל תמיד זה כסף סעודי, אימאמים שחונכו במדראסות הממוקמות בסעודיה עצמה או במדינות אחרות — במימון סעודי.

אין בכל זה לא סוד ולא חידוש. הכל ידוע ומתועד לפני שנים, אם לא עשורים. בארה”ב, גוברת בשנים האחרונות מגמה לחשוף את פניהן האמתיות של הממלכה והשושלת השלטת, אבל המאמצים נתקלים תמיד בהתנגדות ממשלית — ללא קשר לאיזו מפלגה יושבת בבית הלבן או מחזיקה ברוב בקונגרס (אפילו בתקופת אובמה).

הייתכן שהמדינה והמשטר שיועצו הקרוב של ביבי, דורי גולד, כינה “מלכות השנאה” בספרו על סעודיה מ-2005, תהפוך לציר מרכזי בברית של “הטובים” אל מול הטרוריסטים של האיסלאם הקיצוני? מבחינה עניינית, רעיון זה, בדומה לחברותה של סעודיה בוועדת האו”ם לזכויות האישה, הוא מגוחך, גרוטסקי ומחליא. בכל הקשור להפצת שנאה תהומית נגד המערב וערכיו, המשטר האירני הוא טירון — והעם האירני ברובו אינו שותף כלל — לעומת המשטר הוואהבי של ערב הסעודית.

אולם כבר התהפך הפור עבור סעודיה. קריסת מחיר הנפט ב-2014, וחוסר היכולת שלה ושל אופ”ק, עם או בלי הרוסים, להעלות את המחיר באופן משמעותי, הם גזר דין מוות על המשק הסעודי הבזבזני — וממילא על המשטר הבלתי-יעיל, הנצלני והאכזרי. הכתובת על הקיר, ומוחמד בן-סלמאן קורה אותה היטב אבל מתקשה להינצל מהמסר שלה.

גם כלי המשחית שטראמפ מרעיף על המשטר הזה ועל צבאו הכושל (בתימן ובכלל) לא יצילו אותו, אלא רק יגזלו משאבים רבים שהפכו יקרים וללא תחליף.

כל זה לא אומר שהממלכה עומדת בפני קריסה קרובה. אך היא נמצאת בדעיכה וניצבת מול איומים קיומיים, פנימיים כמו גם חיצוניים. נתניהו, ועכשיו גם טראמפ, אומרים לנו שהסעודים הם בעלי הברית שלנו. שניהם מוסיפים חטא על פשע בטענה שסעודיה מדינה מתונה — אך זהו שקר כפול. היא בקושי מדינה, ולתאר אותה כ”מתונה” הוא שקר גס.

וכשם שזה שקר, כך הברית איתם לא שווה מאומה. על בריתות כאלה כבר נאמר “הנה בטחת על משענת הקנה הרצוץ הזה…אשר יִיסָמֵך איש עליו — ובא בכפו ונְקָבָהּ”. השאלה היא מי יגלה זאת ראשון — טראמפ, או אנחנו?

קישור לכתבה בגלובס: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001191212

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *