נפט יקר + העיכוב בגז הטבעי = גירעון שיא במאזן הסחר

הטוב, הרע והמכוער

 

 נפט יקר + העיכוב בגז הטבעי = גירעון שיא במאזן הסחר

 בחודש שעבר, בפעם הראשונה השנה, הצליח קלינט איסטווד לככב בתחום סחר החוץ הישראלי – כלומר, הבשורות היו טובות. סיימתי את הסקירה על נתוני הסחר ליולי במשפט מובלט: לסיכום: בשורה טובה, ממש בלתי צפויה, ויש לקוות שהיא תתמיד.

 אבל היא לא התמידה. להפך, היא נגוזה, נמחקה, הייתה כלאהייתה. האיש הרע, לי ואן קליף, השתלט מחדש על התחום. נתוני הסחר לאוגוסט הם שוב נוראים – אין מילה אחרת המתאימה יותר לתאר אותם. ואל תתנחמו במחשבה שאני מגזים. הנה הכותרות:

  • הגירעון החודשי הכולל, בנתונים מקוריים, היה 2.228 מיליארד דולר, כלומר 150 מיליון יותר מאשר בינואר השנה, וכתוצאה – שיא היסטורי חדש.

  • הייצוא ירד ב-600 מיליון דולר לעומת יולי, ולאחר ניכוי עונתי, ב-250 מיליון.

  • עכשיו נעבור מהחודש הבודד, שהוא באמת לא חשוב כלכך, לתמונה הרחבה יותר – שמונת החודשים הראשונים של השנה: סך כל הייבוא עלה רק בכ-750 מיליון דולר, המהווה 1.5%. אבל –

  • ייבוא היהלומים ירד ב-2.1 מיליארד דולר. אבל נתון זה אינו מבשר טובות, מפני שהוא מביא בהכרח לירידה דומה בייצוא היהלומים – ומדובר בסקטור בעל ערך מוסף נמוך, שהנפח הגדול שלו רק מנפח את הסחר הכולל.

  • חשוב יותר לאין שיעור, והמקור העיקרי לכל הצרות שלנו, הוא הגידול של 2.8 מיליארד דולר בייבוא של חומרי אנרגיהמה שמוכר יותר בתור דלק, נפט, סולר וכו‘. חוזר – עלייה של שניים נקודה שמונה מיליארד דולר, או קרוב לשליש לעומת הנתון המקביל לינואראוגוסט 2011.

  • כלומר, היציבות היחסית של הייבוא היא מדומה. המצב של הייבוא הוחמר, וממשיך להחמיר – בראש וראשונה בגלל עליית מחירי הנפט, וגם בגלל העיכוב בפיתוח שדות הגז החדשים שלנו.

  • מול זה, בייצוא אין יציבות ואין נעליים. יש ירידה של 3.25 מיליארד דולר בסך הכולל, שהוא מעל 8%. וגם לאחר ניכוי היהלומים, הירידה היא של 1.1 מיליארד דולר, או קרוב ל-4%.

  • הירידה בייצוא מקיף את כל ארבעת הקטגוריות לפי עצמה טכנולוגית. בכולן הייתה ירידה, מי יותר ומי פחות.

  • נסיים בכל זאת במילות חצינחמה: בחודשים האחרונים יש התאוששות מובהקת בתחום הפרמצבטיקה, שכמעט החזירה את הענף הזה לרמה בה הוא עמד לפני שנה. בתחום הרכיבים האלקטרוניים העלייה שנרשמה בתחילת השנה נבלמה, כלומר אין עדויות לכך שהמפעל החדש של אינטל משפיע באופן מהותי, אבל נקווה שזה עוד יבוא.

אבל שלא יהיו אשליות בעניין זה. נכון שהעיתונות לא מדווחת על הנתונים האלה ואין להם הד ציבורי, אבל הם קריטיים לגבי מצב המשק. מחר נקבל את נתוני מאזן התשלומים לרבעון השני, שיצביע שוב על גירעון. עכשיו אנחנו כבר יודעים שגם ברבעון השלישי יירשם גירעון במאזן התשלומים.

 הוסיפו לזה גירעון הולך וגדל בתקציב המדינה, אינפלציה עולה (כפי שנלמד מהמדד ביום שישי), וראש ממשלה שלא מסוגל להעביר את הצעת התקציב לשנה הבאה, כן מסוגל להסתכסך עם אובמה – שכרגע נראה קרוב מאוד לקדנציה נוספת – וטוען שהוא מוכן ומסוגל לטפל באיראנים לבד.

ושתהיה שנה טובה לכל עם ישראל.

One Comment

  1. Pingback: הפתעה נעימה: הגירעון בחשבון השוטף התאדה – לפחות זמנית ב הטוב, הרע והמכוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *