משבר 0, מונדיאל 1

לפעמים אני נדהם מהאטימות של עצמי. למה לטרוח ולהציג נימוקים משכנעים מדוע המשבר בקוריאה מדומה ואין סיכוי שתפרוץ מלחמה? מה שכתבתי כאן בשבוע שעבר, שהפעילות בשווקים הפיננסיים עצמם סותרת את הטענות לפיהן החולשה בשווקים משקפת משבר מחריף בקוריאה – טענות שהושמעו שוב לרגל הירידות ביום שישי – הוא נכון. אבל אין צורך בכל זה.

אין צורך בידע דיפולומטי, מדיני, צבאי, כלכלי או פיננסי, לא לגבי קוריאה ולא לגבי שאר העולם.

כל מה שצריך הוא לנסות ולראות את העולם מזווית הראיה המעוותת והחולנית של קים ג’ונג איל, המנהיג המטורף של המדינה ההיא. או אז, העובדות הרלבנטיות מתבהרות מיד:

א.      המונדיאל בדרום אפריקה נפתח ב-12.6.

ב.      צפון קוריאה משובצת בבית ז’, יחד עם ברזיל, פורטוגל וחוף השנהב – אולי הבית המסקרן ביותר בטורניר.

ג.        קים נולד ב-1941. לכן, הוא זוכר היטב את מונדיאל 1966, הראשונה והיחידה בה השתתפה צפון קוריאה.

השאר אינו עובדות, אלא השערות – אבל אין לי ספק לגבי אמיתותן:

ד.      בתור חובב קולנוע מושבע, קים כבר ראה אין-ספור פעמים במערכות המותקנות בארמונות שלו, את השידורים ההיסטוריים של המשחקים של ארצו במונדיאל 1966.

ה.      לכן אין מי שיודע טוב ממנו איך, מול עיניהם הנדהמות של רבבות אנגלים בני מעמד-הפועלים שעמדו (כך היה נהוג אז…) באצטדיונים בצפון אנגליה, הסינדרלה של הטורניר ההוא, צפון קוריאה, ניצחה והשפילה את איטליה, אז כמו היום אחת המעצמות של הספורט.

ו.        כתוצאה מהניצחון ההוא, צפון קוריאה עלה משלב הבתים לרבע-הגמר (הרבה פחות נבחרות השתתפו אז…)

ז.       סביר מאוד להניח שכמעט אין אדם עלי אדמות שראה יותר פעמים ממנו את 25 הדקות הראשונות של המשחק ההוא, בשבת אחר הצהריים ביולי 1966, שבמהלכן כבשה צפון קוריאה שלושה שערים מול פורטוגל — הנבחרת שכבר ריסקה את האלופה ברזיל והציגה את הכדורגל הטוב ביותר בשלב הבתים. את המשך המשחק, בו יוזיביו כבש ארבע פעמים והוביל את פורטוגל לניצחון 5-3, הוא בטח מחק מזמן.

ח.      אבל הוא יודע שהישגים אלה חרוטים על זכרונותיהם של כל בני-ארצו המבוגרים, כמו גם אצל מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם.

ט.      עכשיו, שצפון קוריאה שוב משולבת במונדיאל, ועומדת לשחק שוב נגד פורטוגל – עכשיו הוא הולך לפתוח במלחמה??????????

זה כל-כך שקוף שאני מתבייש שזה נשמט מזכרוני עד היום. אבל זהו – עד סוף שלב הבתים, ב-25.6, אין סיכוי שיהיו צרות. ואם יקרה נס בפעם השניה וצפון קוריאה תעלה, אז אין בכלל סיכון. אלא עם יתקיים משחק בשלבים המאוחרים בין צפון קוריאה לדרום קוריאה – אבל זו באמת ‘סבירות נמוכה’.

אך אם בענין המונדיאל עסקינן, עלינו להרחיק הרבה מעבר למשבר המדומה בקוריאה. השאלה המתבקשת היא האם תיתכן קריסה בבורסות בעולם לקראת או במהלך המונדיאל.

השאלה רלבנטית לדעת כל אלה – המהווים את רובם המכריע של האנליסטים הטכניים העצמאיים וידועי השם – המשוכנעים שהשווקים מתקרבים במהירות למפולת חדשה וגרועה יותר מזו של 2007/08. שהתיקון הגדול שהתחיל במרס אשתקד הסתיים ושעכשיו מגיע השלב הבא של שוק הדובים הגדול ביותר מזה שמונים שנה.

בין חברי קבוצה זו, שאת דעתם אני בהחלט מקבל, קיימים חילוקי דיעות באשר לעיתוי המדוייק של הנפילה המתקרבת – האם זו יכולה להתרחש מייד, כלומר מחר, או שהתנאים טרם הבשילו לגמרי, והיא עוד רחוקה מספר שבועות, אולי חודש-חודשיים.

מאחר ורוב האנליסטים הטכניים המובילים הם אמריקנים, המונדיאל לא משחק אצלם תפקיד. אולם מאחר וברור שכל שאר המהלכים העולמיים – כגון המשבר הכלכלי באירופה – יופסקו למשך קיומו של המונדיאל, אני חוזר ושואל האם גם קריסת הבורסות תידחה?

אני נוטה לחשוב שכן. בכל מקרה, אם היא לא תתרחש השבוע – שהוא ממילא שבוע מקוצר, מאחר ויום ב’ הוא חג בארה”ב ובבריטניה – אזי המפולת כבר לא תתרחש עד לאחר המונדיאל, כלומר עד אמצע יולי.

אני לא מצפה למונדיאל טוב, אבל לפחות אם זה יפתיע לטובה, הוא לא יסבול מהפרעות חיצוניות.

סוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *