מרוב עצים לא רואים את ה(מצב ב)בתים

למי שנשאר כוח, אחר היום ‘ההיסטורי’ בבורסת תל אביב שבו נסחרו כמות שיא של מניות, ציפה לפתיחה חיובית למדי של שוקי המניות בניו יורק. החגיגה שם נמשכה עד אמצע היום שם, אך בהמשך היא הלכה ודעכה, עד שבסוף היום רשמו המדדים העיקריים ירידות.

אבל במהלך השעות החיוביות, חיפשו ה’פרשנים’ סיבה לה ניתן לייחס את העליות – ומצאו אותה בדמות נתונים על אודות מכירת בתים חדשים בארה”ב בחודש החולף. לא רק שנתונים אלה הצביעו על עליה לעומת החודש הקודם ומשמעותית מאוד ביחס לחודש המקביל אשתקד – אלא ששיעור העליה הזו עלה על ממוצע התחזיות בנידון.

מובן מאליו שלא זו ה’סיבה’ לעליות, שהיו ברובן תופעה טכנית מתבקשת והיוו המשך ישיר למהפך שחל במסחר אתמול, ולמגמה החיובית שאפיינו את בורסות העולם במהלך היום. אבל בדיווחים בכלי התקשורת, יש משום מה הכרח לתלות כל תזוזה בסיבה מוגדרת. שיהיה.

באשר לשוק הדיור האמריקני, אין זה סוד שמצבו הולך ורע. נתונים שונים מצביעים על הרעה ומאידך, הנתונים החיוביים לגבי מכירות של בתים חדשים וגם של בתים קיימים, משקפים את קיומו של תוכנית סיוע ממשלתית נוספת, שממשל אובמה התעקשה להפעיל בחודשים האחרונים ושהסתיימה ב-30 לאפריל. דדליין זה הוא שהריץ קונים רבים להזדרז ולסגור עיסקה לפני סוף החודש, וכך נוצרה הקפיצה במכירות. ברור לכל בר-דעת שמדובר בהסטת הביקוש מהחודשים הבאים לחודשי המבצע, כלומר בעיוות מלאכותי שנגרם על ידי מעורבות ממשלתית גסה בשוק, ושהמגמה החיובית תתהפך בהתאם.

אבל אין צורך לראות בניתוח פשוט זה בתור תחזית, לא כל שכן נבואה. ישנם אינדיקטורים מובילים לגבי תחום הבניה, המראים בעוד מועד לאן תנשב הרוח בחודשים הבאים. אחד הטובים ביותר הוא השוק לחוזים עתידיים בעץ לבניה – LUMBER, בלע”ז. אם יש צפי להתאוששות בשוק הבניה, היא תבוא לידי ביטוי בשוק זה.

למטה מוצגת הגרף לסחורה זו על פני 12 החודשים האחרונים, כולל הירידה החדה של אתמול, בשיעור של כ-4%.

ירידה זו המשיכה והעמיקה את הצלילה במחירים שהתחילה לפני כחודש, ושמסתכמת בכ-33% בתקופת זמן זו. קריסה דרמטית זו – אחת מיני רבות באפיק הסחורות בתקופה הנידונה – מחקה את כל מסע העליות במחיר העץ מאז חודש אוקטובר אשתקד, עליות שהגיעו לשיאן בריצה ספקולטיבית קלאסית שהתרחשה באמצע החודש שעבר.

המקור: אתר ה,Wall Street Journal-, מחירים מסופקים ע”י Thompson Reuters

מול תמונה כזאת המופיעה בגרף, כל מילה נוספת מיותרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *