ממזרח תיפתח הרע

הנתונים הכלכליים המתפרסמים ביפן יכולים לגרום לתחושה רעה, אבל הם בכל זאת מחווירים ביחס למצב המתדרדר והולך במרכז ובמזרח אירופה (מ.מ.א.). סקירה חדשה באתר של רוביני (RGEMonitor) המסכמת את המצב הפיננסי והכלכלי במדינות אזור זה, משרטטת מצב קטסטרופאלי וממשיכה להצביע על הסכנה המוחשית שהאסון יתפשט בהכרח לעבר מערב אירופה – בעיקר דרך מערכת הבנקאות, החשופה באופן ישיר באמצעות הלוואות ענק וגם דרך חברות בנות מקומיות.


צודקים מאוד כותבי הסקירה בהבלטתם את הסכנות הפוליטיות הכרוכות בתהליך ההידרדרות הכלכלית. מפלגות פופוליסטיות (לרוב ימניות ובחלקן אנטישמיות) צוברות כוח, וצפויות להגיע לשלטון לפחות בחלק מהמדינות. הן עלולות לכפור באופן גורף בתהליך הליברליזציה והפתיחות המאפיינת את מ.א.א. מאז קריסת הגוש הסובייטי – במיוחד אם יתברר שאין רצון, ו/או אין די אמצעים, אצל קרן המטבע, האיחוד האירופי וגורמים אחרים, להושיע מדינות האיזור בעת צרה.

מי שמובילות את התהליכים השליליים הן אוקריאנה מצד אחד ולטביה מצד שני. הראשונה היתה ונשארת מדינה מפגרת, בעוד השניה היתה בין המתקדמות והמאמצות המתלהבות של המודל הכלכלי המערבי, אבל שתיהן הסתבכו ושתיהן נקלעו עכשיו למשבר פוליטי חמור.

בכל מקרה, הקטסטרופה המתפתחת במ.מ.א. תביא, כמיטב המסורת המזרח-אירופית, לגל אנטישמיות ולהגירה, מרצון או מאונס, של המון יהודים, חצי-יהודים ופסבדאו-יהודים, כאשר המקום היחיד עלי אדמות אליו הם יוכלו לברוח יהיה מדינת ישראל. לכן, לדעתי, ראשיתו של גל העלייה הענק לו אני מצפה, יהיה ממדינות אלה – וגם כמובן מרוסיה, השכנה הגדולה שלהן מבחינה גיאוגרפית וגם, בהקשר לצרותיה, הכלכלית-פיננסית.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *