מיתון מובל-ייצוא

עוצמת הקריסה הכלכלית במדינות מ.מ.א. וגם במזרח הרחוק (כגון קוריאה הדרומית, טיוואן וסינגפור אבל כמובן גם ובעיקר סין) נובעת מהישענת-יתר של הכלכלות שלהן על ייצוא. בכלל, הצמיחה העולמית הגדולה של 2003-2008 היתה מוטת-ייצוא, הודות לפעילות-היתר של צרכנים מערביים, בראשם אמריקנים ובריטים.

כל זה נגמר, ובהתכווצות הגדולה המתרחשת וצוברת תאוצה, מידת הפגיעה של כל משק קשורה באופן מובהק למידת ההישענות שלו על ייצוא. אבל גם במצב כזה, מדינות הסובלות ממגבלות בהפעלת אותם כלי מדיניות המסוגלים להקל על המיתון, נמצאות במצב הגרוע ביותר. תחשבו בענין זה על הונגריה, בגלל גירעונות תקציביים ובמאזן התשלומים, שלא לדבר על אוקראינה (ראה אייטם הקודם).

ומה לגבינו? אין ספק שהגורם שדרבן את הצמיחה בשנות הגיאות (ז”ל) היה הייצוא. בתחילת התהליך, ב-2003/04, הוא היה הגורם היחיד, אבל גם לאחר מכן, כשהצריכה הפרטית גברה ואף הפכה לגורם המוביל, הייצוא נשאר גורם חשוב.

מה, אם כן, מסוגלת לעשות ממשלה כלשהי כדי לדרבן את המשק הישראלי – במיוחד לאור מיצויה של המדיניות המוניטרית על ידי הפחתת הריבית כמעט לאפס.

אליבא דסטנלי פישר, אי-אפשר להפעיל אצלנו מדיניות פיסקאלית מרחיבה, מפני שרמת החוב שלנו גבוהה ביחס לתמ”ג. חמור יותר הוא שביבי מסכים עם פישר וצפוי לאמץ גישה זו כקו מנחה במדיניות הכלכלית של ממשלתו-שבדרך, ולהשתית אותה בתקציב 2009 שיהיה עליו להביא לכנסת בחודש הבא.

אם זה אכן מה שיקרה, מצבנו צפוי להיות קשה באמת. בהעדר תמריץ גדול מצד הביקושים הממשלתיים – ואני מתכוון גדול מאוד, בשווי של כמה אחוזי תמ”ג – המשק הישראלי יפגע בצורה קשה ביותר מהקריסה בייצוא העולמי ומצמצום חמור בשוקי הייצוא המסורתיים שלו, מבלי שיווצר שום משקל נגד בעל משמעות. אובדן ההכנסות ימשיך ויתרחב, והספירלה כלפי מטה תואץ.

בסופו של דבר, הממשלה – כל ממשלה – תיאלץ להיכנע לדרישות של הציבור, שכנראה יבואו לידי ביטוי בעיקר דרך ההסתדרות והארגונים הכלכליים, מפני שקדימה נשארת חלק מהקונצנזוס הממסדי ונרתעת מלבקר את פישר.

בהמשך – אולי לקראת סוף השנה, אבל קשה מאוד להעריך את הלו”ז בענין זה – יתפתח גל העליה הגדול, ואז הממשלה תתקפל מול ההכרח היהודי-ציוני לקלוט את המוני הפליטים. אבל עד אז, כנראה שישראל תיחנק תחת עול הדוגמות של החונטה הכלכלית השלטת של ביבי-פישר-פקידי האוצר. לא ממש תחזית מרנינה, אבל מולה יש להיערך.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *