לקראת תפנית בדולר?

איזה יום בשווקים העולמיים היה לנו אתמול (ב’)! שוקי המניות עלו כמעט בכל מקום (אבל שימו לב לחולשה בשוק היפני, שנראית מהותית ולא מקרית; אל תשימו לב לחולשה בתל אביב בסוף היום, שנראית מקרית ולא מהותית). בארה”ב, הנאסד”ק עבר (סוף סוף) את רמת ה-2000, ומה שחשוב יותר – הS&P – עבר (סוף סוף) את רמת ה-1000.

עכשיו אפשר לומר שהראלי הגדול שהתחיל במארס הגיע לרמות שיועדו לו (על ידי מנתחי גלי אליוט) כרמות סבירות למהלך שהוא הרבה יותר מתיקון חולף – ושיטעה רבים לחשוב שהוא תחילתו של שוק שוורים ארוך-טווח. בטווח המיידי יש לצפות לתיקון, אולי משמעותי, אולם קיימת סבירות גבוהה יותר שהראלי לא גמור ושנראה עוד סיבוב של עליות וקביעת שיאים גבוהים אף יותר במהלך השבועות הקרובים, וסבירות נמוכה יותר שהשיא של הראלי נרשם בימים אלה. כמובן שכל האפשרויות פתוחות, אבל כך זה נראה.

מאידך, החוזק שהפגין שוק האג”ח בימי ה-ו בשבוע שעבר פשוט התאדה היום, והתשואות נסקו למעלה במקביל למחירי האג”ח הארוך והארוך מאוד שצנחו. הפרשנים במדיה ייחסו שינוי זה לנתונים הכלכליים החזקים (כביכול) שהתפרסמו היום, אבל זה נראה הסבר דחוק למדי. אולי החוזק היה טכני, לאחר הגיוס המסיבי של השבוע שעבר ולקראת סוף החודש, וייתכן כי  היה אתמול מעבר מסיבי מאג”ח בטוחים לסוגי נכסים בטוחים פחות.

מעבר כזה תואם את הפעילות החיובית במניות, ובמיוחד את העליה הכללית בתחום הסחורות: מחיר הנפט קפץ בקלילות מעל ל-70 והגיע כמעט ל-72, אבל הפעם מחיר הגז הטבעי גם הצטרף וקפץ גם הוא אל ומעבר לרמת ה-4 דולר. כל השאר – מתכות, גרעינים, וכו’ – הצטרפו לחגיגה.

ואחרון, אחרון חביב: חלק מרכזי בחגיגה הכללית היה הירידה הנוספת של הדולר (וגם של הין, חשוב לציין), כפי שמתחייב מתיאוריית ‘הכל שוק אחד גדול’. כאשר נכסי הסיכון זוכים לעדנה, הדולר (והין) יורדים. אבל הפעם הגענו (סוף סוף) לנקודות חשובות: היורו שבר את השיא מיוני (1.434) ועבר את 1.44, כנראה בדרך ל-1.45; הליש”ט התקרב ל-1.70; וכך הלאה לאורך כל הדרך – כולל הכתר הנורבגי שנגע ברמת 6 לדולר (לעומת 6.55 לפני כשבועיים…) והשבדי שמתקרב ל-7 לדולר. אפילו הפר”ש התחזק, וכמובן שהקנדי קבע שיא חדש.

הודות לכל זה, מדד השווי המשוקלל של הדולר שבר את רמת השפל שלו מדצמבר אשתקד, של 77.69. עכשיו נשאר לראות כמה הוא יירד מעבר לרמה זו לפני שיעלה בידו לקבוע רמת שפל חדשה ומשמעותית, שתהפוך לתחתית ארוכת-טווח ולבסיס לעליה ממושכת במטבע האמריקני. השפל המקביל בסנטימנט לדולר – כלומר, השיא בסנטימנט האנטי-דולרי – מזמין התפתחות כזו, והיא יכולה להגיע בקרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *