לפחד, אבל לא להיבהל

הטוב, הרע והמכוער

פנחס לנדאו

09-03-20

הערה מתודית: האייטם הזה הוא ‘טקטי’ ומתייחס להתפתחויות האחרונות בשווקים והצפי לעתיד המיידי. המאמר של אמש (“הטרם תדע”) היה אסטרטגי, והתייחס לתמונה הגדולה של התפתחות המשבר.

היום (9.3) היה יום היסטורי בשווקים פיננסיים רבים, בראש ובראשונה בשוק הנפט, אבל גם בשוקי המניות בארה”ב ובאירופה. הנתונים על אודות קריסות השערים בשווקים אלה הם אכן מדהימים, ומבהיל לראות את הגרפיםהמתארים את מצב הבורסות בעולם. ולהבין את משמעותם – מחריד לחלוטין.

אבל כל זה, כמו גם העובדה שאנחנו עדיין בשלבים מוקדמים של משבר עצום, אינו סותר את העובדה שיש לצפות לעליות חדות במהלך גלי הירידה – בעצם, עוצמת הירידות מזמינות את תגובות-הנגד, שהן אלימות לא פחות מהירידות.

לכן קיימת סבירות גבוהה לעליה חדה, וייתכן שזו תבוא כבר מחר – אולי לאחר עוד פתיחה גרועה מאוד. בכל מקרה, מי שצריך ורוצה למכור (לשיטתי, כולם צריכים למכור מניות, אבל רבים לא רוצים, או מפחדים לפעול בכלל) צריך לעשות זאת על ידי פריסת המכירות על פני כמה ימים.

ככלל, עדיף לפעול על בסיס מה שמסתמן בבוקר של יום המסחר, הן בשוקי אסיה והן בשוקי אירופה: אם מסתמנת בהם תפנית ומעבר לעליות שערים, זו הזדמנות לפעול בשוק הישראלי. לחילופין, אפשר להיעזר במצב הבורסה בארה”ב בעת סגירתה – אם זו חיובית, סביר שאירופה וישראל יילכו גם כן באותו הכיוון. בכל מקרה, מכירה בכמה מנות צפויה למקסם את התמורה הכוללת.

אבל, כאמור, כל אלה הם שיקולים טקטיים גרידא. גם אם תתפתח עליה חדה בשערים שתתפרס על פני מספר ימים או אפילו לאורך שבועיים-שלוש – וזו בהחלט אפשרות לא מבוטלת – עדיין מדובר רק ב’תיקון תכני’, כלומר הפסקה זמנית במגמה הראשית של ירידות.

ראינו כבר בשבועות האחרונים ימי מסחר בהם נרשמו עליות של 1,000 נקודות ויותר במדד הדאו ג’ונס (כלומר 4-5% ביום אחד), ויהיו עוד ימים כאלה. היום היתה ירידה של למעלה מ-2,000 נקודות, השוות קרוב ל-8%, וכאמור זהו רק ההתחלה של שוק הדובים. התנודתיות הינה כבר כעט חדה, וצפויה להפוך עוד אף יותר לאלימה.

לסיכום:

  • מדובר כאן רק בשוקי מניות, אבל בכל שוקי המניות.
  • יש לצאת לגמרי, ולא לעשות חישובים למשל לגבי מניות בהן אתה מורווח או מופסד, או לגבי הצפי לכאורה של כיוונה של מניה זו או אחרת.
  • למרות האמור בסעיף הקודם, צריכים להכיר בכך שיש סקטורים בעייתיים יותר ופחות – ראה את הגרף המצורף לגבי הסקטורים המובילים את הקריסה בשוקי המניות. זה צריך להשפיע על מידת הדחיפות למכור כל פוזיציה ספציפית ומידת האגרסיביות בניצול התיקון כדי לצאת במחיר גבוה יותר. במילים פשוטות: על תתמהמהו להיפטר מסחורה בעייתית במיוחד, אבל יש מקום למשחק בסקטורים הפחות פגיעים (כגון טכנולוגיה).
  • למרות האמור ב-א. לעיל, ובהכללה גסה, כל האמור לעיל חל גם על אג”ח קונצרני. באשר לאג”ח ממשלתי, נדון בהן בנפרד.
  • מי שימצא בפנים לאחר כבר שמהלך העליה/ תיקון יושלם, צפוי להתגעגע לרמות השפל של מה שראינו היום וצפויים אולי לראות מחר, גרועים ככל שאלה נראים כרגע.

הבורסה בתל אביב אינה פתוחה מחר (10.3, פורים) אבל ניתן יהיה לסחור בני”ע זרים דרך המערכות המקוונות של הבנקים והברוקרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *