לא קוריאה מצחוק, אבל ממש מוזר

אני לא טוען שהמצב בחצי האי של קוריאה מצחיק, אבל הרשו לי להסתייג מהדיווחים ההיסטריים על אודות מלחמה המתממשת ובאה שם, בתור סיבה מרכזית לטלטלה המחודשת בשווקים הפיננסיים היום.

אני לא מתיימר להיות מומחה למצב המתוח והמיוחד-במינו השורר בחצי האי, בין הפושע המטורף השולט בצפון, לבין הלפלפים המנהלים את הדרום תחת מטריה צבאית-גרעינית אמריקנית. אני בהחלט מקבל את שהצפון הטביע את ספינת חיל הים הדרומי לפני כמה שבועות, ושהמתח גבוה אף מהרגיל.

אבל, אבל, אבל…

א)      אני לא מבין איך בהלה כה גדולה, שלכאורה הקיפה כל העולם, יכולה להידלק על ידי דיווח המופץ על ידי גוף בלתי-ידוע, המייצג בגלוי גולים ופליטים מהמשטר בצפון. גוף זה טוען שבשבוע שעבר, קים ג’ונג-איל – השליט המטורף הנ”ל – הורה לצבאו להתכונן למלחמה.  על סמך זה, הבורסות ביפן ובדרום קוריאה קרסו, המטבע הדרום-קוריאני צנח, וכו’. על סמך זה לבד?

ב)      נניח שדיווח זה היה מספיק לקוריאנים עצמם להיכנס לפניקה. אבל מדוע האירופאים נדבקו גם הם? וגם הישראלים – שהמשק שלהם כה חזק, המערכת הפיננסית שלהם כל-כך איתנה והכל משגשג אצלם ? אם גם הם נבהלים מאיומים של צפון קוריאה, איך הבורסה שלהם הגיעה לרמות כה גבוהות מול איומים יותר חמורים, והרבה, הרבה יותר קרובים אליהם?

ג)        נניח אפילו שכל זה נכון, וכולם השתכנעו שהמטורף מפיונגיאנג נחוש להדליק את האזור ולזרוק פצצות לכל עבר. נניח אפילו שהסינים ירשו לו ולכנופיה שלו לעשות דברים כאלה. נניח כל ההנחות שתרצו. עכשיו תסבירו לי, על בסיס ההנחות האלה:

הבורסות ירדו – ברור לי.

המטבעות ירדו וכולם ברחו לדולר – ברור לי.

הנפט ירד? מול איום של מלחמה גרעינית?

הנחושת ירדה?

הזהב – שעלה אך ביום הקודם בכ-15 דולר לאונקיה – הזהב כמעט ולא הגיב? מה, כל החכמים ידעו יום מראש וקנו אתמול ואז הלכו לישון?

GIVE ME A BREAK

מי שמאמין שהפעילות בשווקים היתה תוצאה בראש וראשונה של הדיווחים מקוריאה הוא פתי ואינו מבין בכלל לא בשווקים, לא בכלכלה, לא בגיאו-פוליטיקה ולא בכלום.

מה שקרה הוא שהמשבר האמיתי, המשבר הפיננסי המתפתח, המשיך להתפתח. על רקע העצבנות השוררת בכל העולם, הפטפוטים מקוריאה – למרות היותם שמועות בעלמא, נטולי אישור או ביסוס – הוסיפו שמן למדורה. אבל המדורה היא של פחד, של בריחה מנכסים מסוכנים, של חיפוש אחר ‘חוף מבטחים’.

לכן הבורסות ירדו, האג”ח הקונצרני ירד, המטבעות ירדו, הנחושת ירדה והנפט ירד ואפילו הזהב לא הצליח לעלות. כל הדברים שאפיינו  את התקופה האחרונה המשיכו במגמותיהם והמגמות המשיכו להתעצם. זה כל מה שקרה – וזה הרבה מאוד.

עכשיו נשאל – אם קוריאה איננה מוקד הבהלה, איפה זה כן?

סוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *