כתבות מ”ארץ אחרת”

“ישראל בצל שקיעת אירופה” – אירופה שוקעת מבחינה דמוגרפית, כלכלית ופוליטית. השפעתה על הנעשה במזרח התיכון, שנמשכה על פני כמאה שנים, הולכת ונגמרת. פנחס לנדאו משרטט קווים לדמותו של אחד האתגרים הגדולים הניצבים לפתחה של מדינת ישראל, שנבנתה כמדינה אירופית.

הכתבה התפרסמה בגיליון מספר 65 של “ארץ אחרת”, וניתן למצוא אותה במלואה כאן.

 

“כהני הדת של הניהול הגלובלי” – חברות הייעוץ הבינלאומיות הן הבריח התיכון של בניין הגלובליזציה. הן קדמו את הרעיון שמיקסום הערך לבעלי המניות של חברה, לעיתים קרובות תוך התעלמות מקיומם ומצורכיהם של העובדים והלקוחות, היא המשימה של הפירמה ושל מנהליה; שההתנתקות משורשיך התרבותיים – היא תנאי קבלה הכרחי ל”אליטה הגלובלית”. פנחס לנדאו משחזר איך התפישות שאותן מקדמות חברות הייעוץ כבשו את העולם וקובע שעידן העליונות שלהן חלף, והן עצמן יתקשו לשרוד את המשבר המעמיק.

הכתבה התפרסמה בגיליון מספר 63 (נובמבר -דצמבר 2011) של “ארץ אחרת”, וניתן למצוא אותה במלואה כאן.

 

“גם החרדים מתבוללים” – תרגום כל כתבי הקודש לאנגלית והתופעה המתגברת של לימוד תורה באנגלית יוצרים שני עולמות תורניים נפרדים לחלוטין. התורה שיוצאת מברוקלין איננה התורה שיוצאת מציון. די בכך שזו באנגלית וזו בעברית כדי ליצור חיץ ביניהן, מפני שהן יונקות משורשים תרבותיים שונים. על ההיטמעות של הקהילה הדתית והחרדית באמריקה.

הכתבה התפרסמה בגיליון מספר 59 (נובמבר-דצמבר 2010) של “ארץ אחרת”, וניתן למצוא אותה במלואה כאן.

 

“המונדיאל מת, יחי הכדורגל” – המונדיאל התקלקל, קובע פנחס לנדאו. לאחר שנים של הדחקה והעמדת פנים שהכל בסדר, הוא הגיע למסקנה שגנבו למוקירי הכדורגל את המונדיאל, הוריקו אותו מתוכן והשאירו לקהל את התפאורה. קול אחר מול תעשיית הספורט החדשה.

הכתבה התפרסמה בגיליון מספר 55 (פברואר-מרץ 2010) של “ארץ אחרת”, וניתן למצוא אותה במלואה כאן.

 

“קבוצת המיקוד היהודית” – בעמק הסיליקון ובמנהטן, שני המוקדים של הכלכלה הממונפת, הפכו צעירים יהודים לשחקנים ראשיים בכל התחומים, ובקלות נרקמה ברית בינם לבין בני-דודיהם הישראלים. הללו הפנימו את עולם הערכים הכלכלי החדש, ייבאו אותו ארצה, והשחיתו רבות מאורחותיה של הכלכלה הישראלית. פנחס לנדאו עוקב אחר צמיחת הכלכלה הישראלית, וטוען שתרבות ה”אקזיט” מתה.

הכתבה התפרסמה בגיליון מספר 52 (יוני-יולי 2009) של “ארץ אחרת”, ולאחר מכן באתר YNET, וניתן למצוא אותה במלואה כאן.

 

“ההתמודדות עם העושר” – מה שאיפשר לישראלים לנצל את השינוי האדיר שעבר על העולם בסוף המאה ה-20 היה המדיניות הנכונה, הנבונה והעקבית שנקטו כל ממשלות ישראל מאז 1985 ועד היום. אבל הצלחת השוק החופשי יוצרת מתחים שאין ביכולתו לשכך, מפני שהוא נטול מצפן רעיוני.

הכתבה התפרסמה בגיליון מס’ 43 (פברואר 2008) של “ארץ אחרת”, וניתן למצוא אותה במלואה כאן.

 

“הנה ימים באים” – פנחס לנדאו סבור שהמשבר הכלכלי המתגלגל עתיד לשנות את המציאות הגאו-פוליטית של העם היהודי בארץ ובעולם. לדעתו, קריסת המערכת הכלכלית באמריקה ובאירופה, תחזיר לסדר היום הלאומי את האופציה הנשכחת: עלייה המונית .

הכתבה התפרסמה בגיליון מס’ 48 (דצמבר 2008) של “ארץ אחרת”, וניתן למצוא אותה במלואה כאן.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *