יקחו ממך את הטלוויזיה…

הטוב, הרע והמכוער

 

ייקחו ממך את הטלוויזיה…

הקוראים הצעירים יותר אולי לא יזכרו את תשדיר השירות הוותיק – מהימים בהם בישראל היה ערוץ טלוויזיה אחד ויחיד – שעודד את האזרח לשלם את האגרה לרשות השידור. סדרת דברים לא רצויים שעלולים לקרות לאנשים במהלך היום הוגדרו בזה אחר זה כ’לא נעים…לא נורא’. אבל את האיום לפיו אם לא תשלם את האגרה ‘ייקחו ממך את הטלוויזיה’ הוגדר כ’לא נעים…!’ באופן מוחלט וללא סייג.

ואכן, יותר מפרשן אחד הבליט בימים האחרונים את האירוניה הגדולה הטמונה במה שהופך למשבר הקואליציוני/הפוליטי החדש של יוון. זה נגרם מההחלטה של ראש הממשלה, אנטוניס סאמאראס, לעמוד ביעד (שהוכתב לו על ידי השליטים הזרים של מדינתו) של קיצוץ במספר עובדי הציבור ביוון (המנופח באופן גרוטסקי) על ידי סגירת ערוץ הטלוויזיה הממלכתית. בעוד שצעדי ממשלה שגרמו נזקים חמורים ובלתי-הפיכים לאזרחים, כגון אובדן חלק ניכר של חסכונות הציבור בקרנות הפנסיה, עברו ללא תגובה רחבה וחריפה של זעם מצד הקרבנות הרבים, הרי שדווקא האיום לחסל את ערוץ הטלוויזיה כן הצית תגובה כזאת.

התפתחות זו מסמלת את חזרתה של יוון לכותרות הפיננסיות, כאשר המצב הכלכלי של המדינה עדיין בכי רע, ומצבה הפיננסי מתדרדר במהירות. מכרז למכירת DEPA, חברת גז טבעי בבעלות ממשלתית, לא משך אף הצעת רכישה – אפילו לא של גזפרום הרוסית, מה שמסמל את המשך משחק הפוקר בין רוסיה לבין גרמניה סביב גורלן של מדינות הפריפריה האומללות באיחוד האירופי. על כל פנים, כישלון מהדהד זה הרס את תוכנית ההפרטה (שהוכתבה גם היא ליוון על ידי נושיה/ שותפיה/חבריה האירופאיים) והצית/החריף גל חדש של שמועות על צורך במחיקת חובות נוספת ליוון. הבורסה של אתונה נמצאת מזה כמה שבועות בתהליך של קריסה מחודשת –  ירידה של כ-25% מרמת השיא של 1150 בחודש הקודם, שהייתה גולת הכותרת של זינוק של כ-150% לעומת השפל של הקיץ שעבר.

מדד בורסת אתונה, 12 חודשים אחרונים

 

המקור: אתר ה-WSJ

http://online.wsj.com/mdc/public/npage/2_3051.html?mod=2_3002&sid=123487&symb=Athex&page=intl

 

וכדי להגדיש את הסאה, פרסמה חברת MSCI השבוע את החלטתה להוריד את אתונה בחזרה ממערך השווקים המפותחים אל השווקים המתעוררים. אולי יש בכך חומר למחשבה לאותם אנליסטים ישראלים המייחלים לכך שגם בורסת תל אביב תחזור לחיק השווקים המתעוררים.

בעצם, מה שקורה בבורסת אתונה אינו כה חריג בנוף של השווקים המתעוררים. כולם יורדים בחוזקה לאחרונה, מי יותר ומי פחות. הבורסות הסיניות חזרו היום מכמה ימי חופשה – לאחר שחגגו את ‘חג ספינת הדרקון’ – וחטפו ירידה של כמה אחוזים שאפשרה להן להדביק חלק מהפיגור שהתפתח בהיעדרן.

אבל מי שרוצה לראות קריסה באמת דרמטית, שישטוף את עיניו בגרף של בורסת הבווספה הברזילאית. בימים הראשונים של ינואר, זו הגיעה לנקודת שיא של כמעט שנה והירידה הראשונה מרמה זו הייתה של כ-10% בינואר-פברואר, כלומר תיקון רגיל. לאחר מכן חלה התייצבות תוך תנודתיות – עד השבוע האחרון של  מאי. אז התחילו הצרות הגדולות, הן מכיוון ההסתבכות המדיניות החדשה ביפן והן מכיוון ארה”ב, הודות לדברי ברננקי ושות’.

מבחינת ברזיל, כמו גם של כל השווקים המתעוררים, משמעות ההתפתחויות הללו הינה שהכסף הספקולטיבי שהניע את הגאות בשווקים האלה הועמד תחת איום, ודי היה בכך להצית בהלה ונסיגה כללית. במקרה של ברזיל, מדד הבווספה איבד קרוב ל-15% תוך שבועיים-שלושה והוא עכשיו מתקרב לרמתו באמצע 2009. מדדים אחרים מסביב לעולם הסתפקו במחיקת העליות שנרשמו השנה, אבל היד עוד נטויה אצל כולם.

 

מדד הבווספה בבורסת סאו פאולו, ששת החודשים האחרונים

 

המקור: אתר ה-WSJ

http://online.wsj.com/mdc/public/npage/2_3051.html?mod=2_3002&sid=123529&symb=IBovespa&page=intl

 

ואם יש מישהו שמאמין שתופעות כאלה הן נחלתן של שווקים מתעוררים בלבד, וש’במדינות מתוקנות’ זה לא קורה, אני ממליץ לחפש תרשימים של הבורסה היפנית, עליה כבר כתבתי הרבה. אבל אם זה לא יספיק, אז תבקשו מגוגל למצוא עבורכם את הגרף של הבורסה השוויצרית – כן, המוסד הסולידי ההוא בציריך – לתקופה של החודשיים האחרונים. תראו ‘סיבוב’ יפה של עליה מ-7,500 לקרוב ל-8,500 וחזרה, כאשר – כרגיל – הירידה מהירה הרבה יותר מהעלייה.

 

ועל אף כל זאת, מה שקורה בבורסות המניות הוא תמיד משני בחשיבותו. הבעיה האמיתית היא שהתנודות החדות שתוארו לעיל משקפות מאבק בין הגורמים הרשמיים – בעיקר בנקים מרכזיים – לבין השווקים, לגבי רמות המחירים והמגמות בשני השווקים הקריטיים: שוק המט”ח ושוק האג”ח. אליהם, ובמיוחד לעליית התשואות בשוקי האג”ח בכל העולם, אחזור בהזדמנות קרובה.

One Comment

  1. כתוב בסדר גמור. אמנם למרות ההסבר בפתיח,הצעירים לא האמת יחושו את הפואנטה כי אין להם שורשים שם אבל זה נחמד. חסר קצת תחזית לאצלנו עם הרחבה להשפעה על הצמדים הרלוונטיים כאן (יש אמנם מסקנה די מתבקשת אבל אנחנו רוצים לשמוע יותר במפורש ומפי הסוס/הגבורה/אוכל מה שתבחר…)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *