יום גרוע בהרבה ממה שמשתקף מהכותרות

עוד יום של ירידות באסיה, באירופה (תוך התמתנות משמעותית לקראת סוף המסחר) ובאמריקה (תוך החרפה משמעותית לקראת סוף המסחר). את זה הכותרות מדווחות. אבל בסה”כ היה יום ממש גרוע – הרבה יותר ממה שנתוני הסיכום של המדדים המובילים משדרים. במה דברים אמורים? הייתי מצביע על ארבעה סימנים שליליים מאוד:

א.      הנחושת בילתה את כל היום (הניו יורקי לבטח, אולי גם הלונדוני) בירידה מתונה. תופעה זו משקפת, כנראה, את המשך הירידות בבורסות ובנדל”ן בסין – אבל זה כבר סיפור שלם בפני עצמו. די לציין שאם היתה אופטימיות באוויר, הנחושת היתה לפחות מנסה לעלות.

ב.      שוק המניות האמריקני שידר חולשה לאורך כל היום, אפילו כשהוא היה בעליה קלה. די להסתכל על הגרף היומי של  מדד הנאסדאק – שהיה המדד החזק ביותר בשעות הבוקר  – כדי לראות איך שהוא הלך ונחלש לאורך היום, עד שקרס לגמרי חצי השעה האחרונה.

המקור: אתר הוול סטרייט ג’ורנאל, מידע מסופק ע”י רויטרס-טומפסון

ג.        אבל המדדים המובילים לא מציגים את התמונה האמיתית. מדד הראסל 2000, המכיל 2000 מניות שרובן קטנות, היה הרבה יותר חלש כל היום, בילה רק דקות ספורות בטריטוריה חיובית, וסיים בירידה של למעלה מ-3%.

המקור: אתר הוול סטרייט ג’ורנאל, מידע מסופק ע”י רויטרס-טומפסון

ד.      ברקע יש כל הזמן הסיפור האירופאי, על כל ה’גיבורים’ שלו. בבוקר האירו ירד לרמת שפל חדשה, ולמרות שהוא קפץ בחזרה – אולי תוך סיוע מסויים מבנק או בנקים מרכזיים – הוא חזר ונחלש במסחר בארה”ב.

התקווה היחידה של השווקים היא שכמעט כל השווקים, ובוודאי שוק המט”ח ושוק המניות, הם במצבי קיצון. כולם לונג דולר ושורט אירו. הנתונים הטכניים של שוק המניות מצביעים על מצב של מכירת יתר קיצונית. אבל, אומרים הטכנאים הוותיקים, רוב הנפילות הגדולות ביותר בהיסטוריה התרחשו במצב שבו השוק הגיע כבר למכירת יתר מובהקת, אם לא קיצונית.

סוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *