חולשת הין – תופעה חולפת או שינוי מגמה?

התופעה הבולטת של הימים האחרונים בשוק המט”ח היא, ללא ספק, מגמת ההיחלשות שאחזה בין היפני. מגמה זו התחילה עם הפרסום, לפני כשבועיים, של נתוני התמ”ג היפני לרבעון הרביעי – שהדהימו את כל הכלכלנים עם נפילה בקצב שנתי של 12.4%, רמה חריגה בחומרתה שכמוה לא נצפתה מאז המשבר הגדול של 1974. אבל המגמה הולכת וצוברת תאוצה בימים האחרונים, והבוקר נסחר הין ברמה של מעל 97 ין לדולר וקרוב ל-125 ין לאירו.


היום פורסמו נתוני הסחר החודשיים של יפן עבור ינואר, והם הצביעו על גירעון של קרוב לטריליון ין – הגדול ביותר מזה שנים רבות (כל דיווח נוקט במספר שנים או עשורים שונה). נתונים אלו היו כנראה הגורם המיידי להחרפת הירידה. עכשיו מדברים על התקרבות אל, או אפילו מעבר של, רף ה-100 ין לדולר.

מעבר לכך, מתפתח וויכוח בין שתי אסכולות אצל האסטרטגים בשוק המטבע. מצד אחד יש הדובים ביחס לין, המדברים על המשך מגמת ההיחלשות ולמעשה על היפוך היוצרות בשוק המטבעות, לאחר שהין היה המטבע החזק ביותר בעולם ביחס לדולר בשנה שעברה. גישה זו רואה את הין יורד לרמה דו-ספרתית מול הדולר, על פני השבועות והחודשים הקרובים, עם רמות מטרה של 105-108 – בשלב זה.

מנגד, אסכולה שניה טוענת שמצבה היחסי של יפן, על חולשתה הגוברת והצניחה בהיקף הייצוא שלה, עדיין טוב בהרבה מזו של מדינות מובילות אחרות – בעיקר בזכות מאזן התשלומים האיתן שלה, הנהנה מהכנסות גדולות מאוד מצבר השקעות ענק בחו”ל. יפן נשארת המדינה המלווה הגדולה ביותר בעולם, ומצב זה מעניק לין בסיס איתן שיבוא לידי ביטוי בהמשך.

לפי דעה זו, הין יחזור ויתחזק מול הדולר, ואולי יתרומם שוב לרמות של 90 ואפילו 85 לדולר. אבל הוא יתחזק במיוחד ביחס לאירו, הסובל מבעיות רבות וקשות. מנתחים שהם שוריים כלפי הין הם דוביים מאוד ביחס לאירו, וצופים שהין יעלה לרמה של 105 או אפילו 100 מולו.

בינתיים, ניתן לציין, בחזית האירו-דולר שוררת רגיעה לאחר תנודות חדות בשני הכיוונים בסוף השבוע החולף ובתחילת שבוע זה. צמד זה התייצב בינתיים סביב רמת 1.28 דולר לאירו, ולמרות הדיבורים שהתייחסנו אליהם ביום שני על אודות עליה משמעותית יותר באירו, נראה כרגע שהסיכויים לכך נחלשו.

בהקשר לין יש לזכור שפועלת עכשיו השפעת עונתית חזקה, בדמות סוף שנת הכספים היפנית – 31 למארס – המתקרבת ובאה. מקובל לחשוב שמוסדות וגופים רבים ביפן יבצעו החזרת כספים הביתה (repatriation) לקראת תאריך זה, כדי לשפר את המאזן שלהם, במיוחד נוכח הפסדים גדולים שספגו בשנה החולפת ו/או מחיקות שהם צפויים לבצע בדו”חות לסוף השנה. אם תנועה זו תתבצע בהיקף משמעותי, היא תספק ביקוש גדול, אך חולף, לין.

אבל מעבר לגורמים אלו, שהיו ידועים זה מכבר, נכנס עכשיו גורם חדש וחשוב למשוואה. ממשלת יפן סובלת מחולשה פוליטית קיצונית, כאשר שר האוצר נאלץ להתפטר לפני כשבוע וראש הממשלה ‘נהנה’ משיעור שביעות רצון של ששה אחוז בלבד ומשיעור אי-שביעות רצון של 80%. ובמצב שכזה הודיעה הממשלה היום על צעד סופר-חשוב לפיו היא מתכננת לרכוש מניות ישירות בשוק עם כסף ממשלתי בסכום של עד 20 טריליון ין (מעט יותר מ-200 מיליארד דולר בשערים הנוכחיים).

צעד זה נובע מהחולשה הגדולה של שוק המניות היפני, ששב לרמות שפל של מעל 20 שנה לאחר הירידות המחודשות של הימים האחרונים. ירידות השערים הללו מכרסמות בשווי המניות של חברות בהן מושקעים חברות הביטוח והבנקים הגדולים, ולכן מכרסמות בהון העצמי שלהם ובאיתנותם הפיננסית. רכישות ממשלתיות יבלמו תהליך זה וימנעו קריסות פוטנציאליות בעלות השפעה מערכתית אפשרית.

איך יתפתח הסיפור היפני עדיין לא ברור בכלל, אבל דבר אחד בטוח: הרעיון שיפן יכולה לשמש חוף מבטחים ושהין הוא מטבע סולידי וחזק בעולם רווי משברים, ספג מכה קשה – אולי אנושה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *