התפתחויות מדאיגות

להלן כמה התפתחויות מהימים האחרונים שאינן תומכות בדעה הגורסת שהמשק העולמי צועד לקראת התאוששות, אלא מעוררות מחשבות נוגות לגבי גלישה חזרה אל מיתון מחודש, וממילא אל שלב נוסף של המשבר הפיננסי:

  • שוק האג”ח הממשלתי: התשואות על אג”ח ל-10 ול-30 שנה ממשיכות לרדת, וזאת למרות צורכי הגיוס האדירים של ממשלת ארה”ב – ולמרות שצפי להתאוששות כלכלית אמור להביא לעליית התשואות. על הסתירה בין המציאות הזאת לבין הטענה הרווחת שהמשק צועד לקראת אינפלציה גבוהה כבר כתבנו, אבל כדאי להזכיר אותה שוב.
  • שוק המט”ח: מזה כמה שבועות שהין היפני מתחזק, והוא המשיך לעשות זאת אתמול – וביתר נחישות, כאשר חצה קו התנגדות חשוב נגד הדולר. אבל זה לא קשור לדולר: הין עולה בהתמדה גם נגד האירו והליש”ט, ובמיוחד נגד הדולר האוסטרלי. מאחר ויפן אמורה להיות על הקרשים והין אמור להיות שימושי רק בתור מטבע מקלט, איך זה שהוא עולה בעקביות?
  • שוק הסחורות: הקריסה במחירי הגז הטבעי בארה”ב נמשכת, כל הזמן נרשמות רמות שפל חדשות – אבל לזאת ניתן למצוא הסברים ספציפיים. בינתיים, מחירי הדגנים יורדים בחוזקה – הודות לגשמים בארגנטינה, מזג אוויר טוב במערב התיכון, ונימוקים אחרים הרלבנטיים לתחום הדגנים. אבל בסה”כ, בכל ענפי הסחורות, אין הרבה תימוכין (מחיר הנחושת הוא אחד כזה) לרעיון שהעולם הולך ומתאושש, ובוודאי לא לחשש שהעולם צועד לעבר עתיד אינפלציוני. אפילו הזהב והכסף, שמסרבים לרדת, גם לא עולים בעוצמה (להוציא את יום חמישי שעבר…), חרף מסע ההפחדה לגבי השד האינפלציוני שמחייב, כביכול, השקעה במתכות יקרות.
  • שוק המניות הסיני: השוק הסיני ממשיך לרדת – ואתמול (יום ג’) הוא נשבר ורשם ירידה חדה במיוחד, של למעלה מ-6% ביום אחד. בכך עבר שיעור הירידה המצטבר של שוק זה את רף ה-20% (לעומת השיא האחרון, ביולי), כך שאפשר לדבר באופן רשמי על ‘שוק דובים’ בסין. במידה וירידה זו משקפת שינוי מדיניות של הממשלה וממילא של הבנקים בסין (כפי שחלק מהמנתחים טוענים), בכיוון הריסון במקום פיזור הלוואות בהיקף אדיר וללא בקרה, מדובר בהתפתחות בעלת משמעות עולמית.
  • סקטור מניות הפיננסים: כאמור באייטם הקודם, מניות הפיננסים החבוטות הן שהובילו את החלק האחרון של גל העליות בשווקים בארה”ב ובאירופה – וסקטור הפיננסיים רשם את העליות החדות ביותר לעומת השפל במארס. אם הירידות של אתמול מבשרות על מהפך בסקטור זה, יש לראות בכך אות שלילי לגבי כלל השוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *