המוקד עדיין במזרח

  הטוב, הרע והמכוער

 

אסור להתבלבל – המוקד עדיין במזרח

 התחרות נשארת קשה, הן מצד ארה”ב – שם הנתונים השליליים בתחום המקרו ממשיכים לזרום בעוצמה הולכת וגוברת – והן מצד אירופה, שם רשימת המדינות וצרותיהן פשוט ארוכה מכדי לפרטה. למרות זאת, השורה התחתונה היא שמה שקורה ביפן הוא הדבר החשוב ביותר, לא רק לשווקים הפיננסיים אלא לכלכלה העולמית כולה.

 הצעדים עליהם הוחלט בפגישת המדיניות של הבנק של יפן ב-3/4 לאפריל, ושהתחילו להיות מיושמים בשטח בשבוע שעבר, הם הסיפור הגדול. אין חולק על כך שמדובר בניסוי כלכלי שהעולם לא ראה כדוגמתו, אבל הדעות חלוקות לגבי א) סיכויי ההצלחה, ב) מידת הנחישות והיכולת של מקבלי ההחלטות ביפן להתמיד בקו שבחרו בו ו-ג) האם זהו הימור שקול או מהלך של ייאוש, כמעט של התאבדות (טקטיקה מוכרת ביפן…).

 מטרת הרשומה הזו היא, קודם כל, להזהיר שוב מהפיתוי לחשוב שמערכת הקשקושים סביב התקציב של ממשלת ישראל לשנה/שנתיים הבאות היא נושא חשוב. הצורך ‘למצוא’ עשרים או שלושים מיליארד שקל הוא אמיתי, אבל הוא נושא פוליטי מקומי, שמשקלו זניח מול ההשלכות של מה שקורה בעולם. רק הירידה החדה של מחירי הנפט בשבוע החולף – גם היא עצמה בסך הכל תוצאת לוואי של התפתחויות אחרות – שקולה למרבית הסכום המדובר.

 שנית, צריך לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות בשוק האג”ח הממשלתי היפני. אמנם נכון, הנושא אינו מדווח בכלי התקשורת המקומיים – המעדיפים להשתעשע בתעלולי ביטקוין ואייטמים עסיסיים דומים – אבל ניתן למצוא את הדיווח ברויטרס ובבלומברג, וגם בבלוגים המתאימים; כרגיל, אני ממליץ על Zero Hedge, ממנו אני שואב הרבה מידע בנושא הזה, מידע אותו הוא אוסף הן מהמקורות הנ”ל והן ממקורות אחרים.

 בהקשר זה, אבליט כאן נושא אחד שמובלט ב-ZH: התנודתיות המדהימה המאפיינת את שוק האג”ח הממשלתי בימים האחרונים, כולל הפסקות המסחר החוזרות ונשנות בשוק הנגזר של החוזה על האג”ח ל-10 שנים של ממשלת יפן. הגרף הזה מציג את התנודתיות ההיסטורית של האג”ח ל-5 שנים, ומדבר בעד עצמו.

 הגרף הבא מסכם את המסחר בחוזה על אג”ח ל-10 שנים, ועל סידרת הפסקות המסחר שהופעלו בו במהלך השבוע. Zero Hedge  ציפה לעוד הפסקת מסחר ביום שישי, אבל כנראה שזה לא היה נחוץ.

[אני מקווה שמיותר לציין את ההבדל בין הפסקות מסחר בצעצוע ספקולטיבי ווירטואלי כגון ביטקוין, לבין הנייר העיקרי בשוק האג”ח השני בגודלו בעולם.]

שלישית, ואולי המעניין ביותר, ZH מציע קשר בין ההתפתחויות ביפן והקריסה הדרמטית של מחירי הזהב והכסף ביום שישי. הגרף הבא מציג את הקורלציה הגבוהה מאוד בין רמת התנודתיות של מערך הריביות ביפן לבין מחיר הזהב: ככל שהתנודתיות גבוהה יותר, מחיר הזהב נוטה לרדת (הגרף של הזהב מהופך). זהו רעיון מעניין, שיש בו הגיון בגלל המבנה של השווקים הפיננסיים – הפועלים על בסיס מינוף גבוה מאוד.

כאמור, מעניין, אבל לא חייבים להשתכנע. מבוסס יותר, ולכן אולי יותר חשוב, הוא הקשר בין התנודתיות בשוק האג”ח ומצבם של המוסדות הפיננסיים ביפן. מאחר ושיטת ניהול הסיכונים על בסיס מודלים של VAR (ערך הנכסים נושאי סיכון) מעריכה את הסיכון (גם) על סמך התנודתיות של נייר הערך, כאשר חל גידול משמעותי ברמת התנודתיות, הסיכון הנמדד עולה והמודל מורה להוציא את הנייר הסורר מהתיק. אם זה יקרה לאג”ח הממשלתי, שהם ניירות הליבה של תיקי הבנקים וחברות הביטוח, והם יקבלו הוראות מהמודלים שלהם למכור, השוק יקרוס ואיתו כלל המערכת.

כמובן שמכירה כללית כזאת לא תתרחש, אבל זה רק מדגיש עד כמה המהלך שננקט והתגובות אליו מערערים ומשבשים את הפעילות התקינה של השווקים, ובהמשך של המערכת הפיננסית כולה.

 ההתפתחות האחרונה של השבוע היא זו שמטילה את צילה על השווקים לקראת הפתיחה מחדש של שוק המט”ח הלילה במזרח הרחוק. ב-16.30 שעון ניו יורק ביום שישי, פרסם משרד האוצר האמריקני את הדו”ח התקופתי שלו בנושא שוק המט”ח העולמי. הפעם, במקום לתקוף את התנהגות הסינים בתחום המטבע, היעד היה יפן. ממשל אובמה התלונן על המדיניות של היפנים הגורמת (לדעתו במתכוון) לין להיחלש – ולמעשה הוא דורש מהיפנים לנטוש את המדיניות הזאת. בעקבות פרסום מסמך זה והאזהרה שבו, הין התחזק באופן משמעותי לאחר שעות המסחר הרגילות ביום שישי.

המסחר מחר ואולי בימים הבאים יהיה עצבני במיוחד על רקע זה, אבל ממשלת אַבֶּה ביפן לא תציית לממשל אומבה, ואולי אף תגיב בפומבי לביקורת (ולצביעות!) ותדחה אותה על הסף.

בקיצור, יהיה שמח, ויותר נכון – ימשיך להיות שמח.

 הערה אחרונה: יש לשים לב לעובדה שכל הדברים שמחיריהם קרסו בימים האחרונים – זהב, כסף, נחושת, נפט ועוד – נחשבים לנכסים המגנים כנגד אינפלציה. זאת למרות שהצעד היפני הוא במוצהר ובמכוון פרו-אינפלציוני, הן ביפן והן בכל העולם. ניתן להרחיב מאוד את הדיבור בעניין זה, אבל לעת עתה די בהצבעה על העובדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *