המום

עם סגירת המסחר בארה”ב, ולאחר שעות ארוכות של צפייה בתהליך קריסה של הבורסות, קודם באירופה ואח”כ בארה”ב, ברצוני להעיר מספר הערות קצרות.

1)       זה לא משנה כמה אתה משוכנע שיום כזה יגיע, וכמה שאתה ערוך לדבר כזה – המציאות שבה השוק נשטף ע”י גלים אדירים ובלתי פוסקים של מכירות ושל ירידות ושל מחיקת ערך היא מפחידה ומזעזעת.

2)       זאת ברמה הרגשית. ברמה השכלית – זוהי דוגמה קלאסית של “הגל השלישי” של תיאוריית אליוט – כאשר השוק ממשיך וממשיך, הרבה מעבר לכל נקודה שבדרך כלל היתה מביאה לתפנית, לפחות זמנית. למזלנו, זוהי תופעה נדירה. למזלנו הרע, ראינו אותה בסתיו 2008 והיא חזרה עכשיו.

3)       ייתכן שמחר תהיה פאניקה נוספת או אף חמורה יותר, אבל יש להניח שייעשו מאמצים אדירים להרגיע את הרוחות. בכל קנה מידה, השווקים נמצאים במצב קיצוני, ולכן הסבירות הגדולה יותר היא שתירשם תפנית, או מיד או בהמשך היום. די שיפיצו שמועה על התגבשות הצעדים להשקת 3 QE כדי להשיג תוצאה זו.

4)       בכל מקרה, קרוב לוודאי ש-3QE יגיע. אבל זה כבר לא משנה. הבנקים המרכזיים איבדו את שליטתם על העולם. זהו הסיפור באירופה וזהו גם הסיפור המתהווה בארה”ב. אחרי התיקון המתבקש יבואו גלי ירידה נוספים. אנחנו רק בראשית הדרך למטה, והירידה תהיה ארוכה ותלולה. כל תיקון במהלך הירידה – ומן הסתם יהיו רבים — מהווה הזדמנות להיפטר מסחורה צבורה או להיכנס לפוזיציות שורט.

5)       הירידות החדות מאוד בנפט ובסחורות אחרות, בראשן נחושת, מבשרות את סוף האיום האינפלציוני וחזרה לדפלציה במדינות המפותחות. ההוכחה החותכת לכך היא העליה הבלתי-נתפסת באג”ח לטווח הארוך של ארה”ב – הן הזינוק הנחשוני של היום והן העליה המסיבית שנרשמה על פני עשרת הימים האחרונים, לפני, תוך כדי ולאחר הקרקס סביב העלאת תקרת החוב.

6)       אלמנט סוריאליסטי במה שקרה היה לעבור מהאתרים הפיננסיים הגלובליים אל אתרי החדשות הישראליות ולהתעדכן על השאיפות, התקוות, הסכסוכים והקשקושים המקומיים, על רקע הקריסה העולמית. ממש יקומים מקבילים.

סוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *