הדפלציה משתלטת בכל התחומים — חוץ ממחירי הדירות?!

הדפלציה המתפשטת בעולם, הגיעה לישראל והולכת ומשתרשת. זהו, בקיצור נמרץ, המסר המקופל במדדי המחירים – הן לצרכן והן הסיטונאי – שהתפרסמו היום. מאחר ואני כבר מזמן משתייך אל המחנה הדפלציוני, אני לא נמנה עם המופתעים מירידת המדד. אבל רוב האנליסטים, בארץ ובעולם, ממשיכים להאמין באינפלציה כתוצאה בלתינמנעת ממאמצי ההדפסה של הבנקים המרכזיים – למרות העדויות המצטברות מול עיניהם.

לטעמי, התופעה המעניינת ביותר בנתוני המדד האחרון היא העדות הברורה על כוחות דפלציוניים מתחזקים מחד גיסא, בד בבד עם המשך עליית מחירי הדיור מאידך גיסא. נתוני בנק ישראל מלמדים על התרחבות מחודשת של הביקוש (וההיצע) למשכנתאות, וזהו אכן הצד השני וההכרחי של המטבע של מחירי הדיור. בלי כסף שאול, המחירים אינם יכולים לעלות.

אבל באופן עקרוני, לא ייתכן שהמשק הכללי יצעד לקראת מיתון ודפלציה בעוד מחירי הדיור יעלו כל חודש. הצמד הזה אינו יכול להמשיך ולדור בכפיפה אחת. אחד מהשניים יצטרך לשנות את מהותו – או שהמיתון ייבלם והדפלציה תדעך או תהפוך לאינפלציה כללית, או שמחירי הדיור יתחילו לרדת.

לדפלציוניסט, אין כל ספק שהחלופה השנייה היא זו שתתגשם. השאלה המעשית היא מה תהיה עוצמת הירידה במחירי הדירות, אבל התשובה כרוכה בהערכת עוצמת המשבר הפיננסי באירופה ועד כמה היא תשפיע על הבנקאות הישראלית. מוטב לסטות לצד הזהירות בעניין זה.

בכל מקרה, התחזית מכוערת. מיתון, אבטלה גוברת, פשיטות רגל של גופים גדולים וקטנים, עיקולים ותפיסות של בתים בגלל פיגורים או חוסריכולת לעמוד בהחזרים. חוששני שגם מעשי ייאוש/טירוף מהסוג שראינו במוצש לא יחסרו. על רקע זה, מי שלוקח משכנתא גדולה קובר את עצמו, ומי שנותן לו את הכסף אשם לא פחות. מה שקרה בארהב, בספרד, באירלנד ובבריטניה יקרה גם כאן – רק בהיקף קטן בהרבה, יש לקוות.

בסופו של דבר, כולם יפנימו את המסר: בתנאי מיתון, ובמיוחד בדפלציה, CASH IS KING. נכסים ריאליים לא ישמרו על ערכם, מפני שרובם נרכשו על ידי הלוואות והלווים יילחצו ללא רחמים וייאלצו למכור בכל מחיר שיוכלו להשיג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *