הדולר מתרומם – כל האנטי-דולר נופל

לפני כשבועיים (לקראת תפנית בדולר? – 4.08) הערכנו שהדולר כורה לעצמו תחתית ומגיע לנקודת תפנית. בשבוע שעבר, לאחר פתיחה חזקה במיוחד, הדולר נחלש והתחיל לגמגם – עד שהתחזק שוב ביום שישי. אבל היום הוא רשם עוד צעד חשוב כלפי מעלה, מול כל המטבעות  האחרים כמעט (ראו למטה לגבי זהות החריגים).

אין צורך להרחיב את הדיבור על מערך המט”ח בהקשר זה. כשהדולר עולה, מידת העליה שלו משתנה בהתאם למעמדו ו’אופיו’ של כל מטבע, וכך אכן היה ביום שישי- יום שני הזה, בדומה מאוד ליום שישי – יום שני הקודם.

מעניין יותר לציין כי לא רק שוק המט”ח אלא כמעט כל השווקים מיישרים קו בהתאם להתפתחות מרכזית זו: המניות ירדו והאג”ח הממשלתי עלו היום, כפי שמתבקש, אבל יותר חשוב היא המגמה בזירת סחורות. אפשר כבר לדבר על נסיגה כללית, שבמקרים מסויימים מצטיירת כמעט כמו קריסה. מחיר הכסף אכן קרס אתמול, אחרי הפגנת חוזק בשבוע שעבר – אולי האחרונה של המתכת לפני ירידה דרסטית. הזהב מתקדם למטה בצעדים מדודים יותר, ושבר היום קו תמיכה ב-940, אבל כל עוד הוא לא יורד מתחת ל-900 ניתן לומר שטווח המחירים הרחב המתקיים מפברואר השנה עדיין עומד בעינו. גם המתכות הבסיסיות ירדו היום, אבל לא בשיעורים דרמטיים.

לא כך המצב בדגנים, שם פולי הסויה חזרו אל מתחת לרמת ה-1000 והחיטה שברה רמת ה-500. תירס ממשיך להוביל במרוץ למטה, ונמצא ברמות שפל של השנה וממילא של השנתיים האחרונות. אל תספרו על כל זה לכלכלני הקונצנזוס, המאמינים שאנחנו נידונים לאינפלציה שתלך ותגבר….

אחרון, אחרון חביב – הנפט, שירד במהלך היום בעוד דולר-שניים וממשיך להתרחק מרמת 72+ דולר, אליה הגיע אך לפני כשבוע. נראה עד כמה הירידה הזאת תהפוך למשמעותית… בינתיים הגז הטבעי ממשיך לדשדש סביב 3.5 דולר, תוך סירוב עיקש להצטרף למגמה החיובית בנפט בחודשים האחרונים. מאחר ולא עלה במסגרת גל העליות, אלא דווקא ירד, אין פלא שהוא לא יורד עכשיו – אין כמעט לאן…

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *