הדולר מתעקש לעלות

הבוקר עלה מדד השווי של הדולר (USD trade-weighted index) מעל לרמה של 88.13. לדעת בוב פרכטר והצוות שלו באליוט וויב אינטרנשיונאל, יש בכך איתות להמשך התחזקותו של הדולר. רמת ה-88.13 היא השיא אליה הגיע הדולר בסבב העליה הקודמת (שהסתיימה באמצע החודש הנוכחי) ודעתם היתה שמשם הוא מתחיל במגמת ירידה, לפחות לטווח הקצר. אולם בפועל הירידה המצופה לא התגשמה, או יותר נכון – התגשמה בצורה חלשה למדי. להפתעתם – כפי שמיהרו להודות כבר ביום דק ביחס להתנהגות הדולר בימי ג-ד’ – הדולר סירב לרדת באופן משמעותי, והם הזהירו שאם הוא ירשום שיא חדש (כלומר מעל 88.13) תהיה בכך סתירה לציפייתם לירידה. תרחיש זה, שהיה בסבירות נמוכה לדידם, התקיים הבוקר והוא מחייב אותם לחזור להערכה המוקדמת יותר, לפיה מגמת העליה של הדולר עדיין שרירה וקיימת, והיא אמורה להביא את הדולר לרמה של לפחות 90 במדד הדולר.


במקביל, כמובן, האירו נחלש – אבל הוא טרם שבר את רמת התמיכה שצוות האליוט וויב קבעו, שהיא 1.2558. מנתחים אחרים מסתכלים על הרמה של 1.25, תוך הערכה שאם זו תיפרץ, תחול ירידה נוספת, מהירה ואלימה, של האירו לרמת של 1.20 לדולר – או אף למטה ממנה. מועד מתאים לפריצה כזו הוא יום ו’ אחה”צ כאשר המסחר נהיה (עוד יותר) דליל — כלומר היום. מאידך, העובדה שצפויות להתפרסם היום מספר נתוני מקרו שליליים לגבי המשק האמריקני, עשויה דווקא להחליש את הדולר ולמנוע את הפריצה למטה של האירו, לפחות לעת עתה.

לבסוף, בהקשר זה, הין התחיל לעלות היום לאחר ירידה ממושכת בימים האחרונים (בעצם מזה כשבועיים) שהביאה אותו לרמה של כ-98.50 מול הדולר ולרמה של מעל 125 מול האירו. רבים חשבו שהין ‘גמר את הסוס’ וצפוי להיחלש עוד, אבל גם כאן מסתמנת סתירת הציפיות.

בקיצור, שוק המט”ח ממשיך לתעתע ומחייב מעקב צמוד – אבל כל עוד אין עדות משכנעת בכיוון ההפוך, יש לדבוק במגמה הראשית, שהיא של התחזקות בדולר וגם בין, על רקע הנטיה הכללית לברוח מנכסים מסוכנים לעבר נכסים הנתפסים (מסיבה כלשהי) כפחות מסוגנים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *