הדולר יורד, כצפוי

בעוד שוקי המניות המשיכו לעלות בימי ה-ו’, אמנם בקצב מואט לעומת הזינוק של יום ד’, הדולר דשדש ואפילו קצת התחזק. אבל הסממנים למה שיבוא היו המשך העליות בזהב ובעיקר בנפט, וגם בחלק מהמטבעות ‘המשניים’, במיוחד ‘מטבעות הסחורות’ כגון הקנדי, האוסטרלי והנורווגי, ועל כולם הרובל הרוסי, שהפגינו חוזק הולך וגובר במהלך השבוע החולף.

לכן הפריצה כלפי מטה של הדולר היום באסיה והבוקר באירופה, מול כמעט כל המטבעות, היתה צפויה לחלוטין, ומאשרת את ההערכה שהוא בדרך לסיבוב – קצר אבל אולי חד – למטה. כל האנליסטים הטכניים מנסים לחשב לו מחירי יעד, אבל כרגע  1.45 נתפס כיעד בכל סבירות גבוהה וגם רמת 1.50 כבר אינו נחשב דמיוני.

ללא ספק נחזור ליעדים בבלוגים הבאים. אבל מרתק במיוחד ההתנהגות של השקל היום – הוא נשאר יציב מול הדולר, פחות או יותר, וממילא יורד מול היורו. זהו התסריט החיובי ביותר מבחינת המשק הישראל בתנאים של דולר יורד בעולם. לא בטוח שזה יימשך, אבל הלוואי שכן. עצם הניסיון להחזיק מעמד הוא חשוב ומהווה, באופן פרדוקסלי, הצבעת אימון בפישר. אני מניח שהודעת S&P על שמירת הדירוג של ישראל תרמה – אבל היא היתה צריכה דווקא להעלות את השקל מול כל המטבעות, אז גם כאן ניתן לשאוב עידוד שהשוק מבין שהשקל אינו מועמד מוביל לעליות.

מאידך, כל מטבעות הנפט והסחורות, ובראשם הרובל הרוסי, חוגגים היום. כך גם הזהב, שזינק וחצה בקלות את רמת ה-950 דולר, ואולי אולי נערך לעוד נסיון לשבור את ה-1,000.

כל מה שקורה תואם את התפיסה של החבר’ה באליוט וויב אינטרנשיונאל, של ‘הכל שוק אחד’. הדולר יורד ואיתו כל מה שמהווה מקלט בטוח – אג”ח ממשלתי וין יפני. מאידך, כל נכס ספקולטיבי – מטבעות סחורות, סחורות עצמן, מניות ואג”ח זבל ושל מדינות זבל – עולה. השאלה הגדולה היא האם סיבוב העליות הנוכחי יימשך שבועיים, חודש או חודשיים