האם מזלה הטוב של אוסטרליה אוזל, סוף-סוף?

היום פורסם באוסטרליה סיכום הדיון האחרון של ה-RBA (הבנק המרכזי של אוסטרליה). בדיון ההוא, הוחלט להשאיר את הריבית על כנה – ברמה של 4.75% — זה החודש החמישי ברציפות. יחד עם זה, הדיון אותת בצורה  ברורה שבכוונת הבנק להעלות את הריבית בקרוב, בגלל דאגתו לגבי רמת האינפלציה באוסטרליה. הפרשנים הסיקו מכך שהסבירות שהריבית תועלה בדיון הבא ביוני היא גבוהה מאוד, ולכל היותר זה יקרה במיפגש שלאחר מכן. דיון משני מתנהל בין הפרשנים לגבי הסבירות להעלאה נוספת של הריבית, ועיתויה אם אכן תתרחש.

 

עד כאן, הכל שגרתי. מה שפחות שגרתי היא התגובה של שוק המט”ח לפרסום הזה –  יותר נכון, העדר התגובה. הדולר האוסטרלי לא רשם עליה ראויה לציון על רקע גיבוש הצפי להעלאה/ות נוספות בריבית. אפשר לטעון שאין לכך חשיבות, אבל אפשר גם לציין שבעבר השוק כן היה מתרגש והתגובה היתה יותר נמרצת. לכן ניתן לראות באדישותו של ה”אוסי” – אפילו ביחס לרמת הריבית על מטבע זה בעצמו – איתות נוסף לשינוי המתחולל בשוק המט”ח לאחרונה.

כמעט מדי יום מצטברים עוד פיסות עדות ועוד חלקים בפסיפס ההולך ומצטייר כתמונה שבמרכזה תפנית ממשית בשוק המטבעות. מהותה של תפנית זו היא שהדולר האמריקני הולך ומתחזק, וממילא כל המטבעות האחרים הולכים ונחלשים, מי יותר ומי פחות.

איך שהשוק מגיב לחדשות, במיוחד לנתונים או התפתחויות בלתי-צפויות, משמש קנה מידה למדידת הסנטימנט של השוק בעד או נגד מטבע כלשהו. דוגמה הפוכה לחוסר התגובה ב’אוסי’ היום היתה חוסר התגובה של הדולר האמריקני אתמול, לאחר שפורסמו שני נתונים גרועים למדי בארה”ב. מדד הפעילות במדינת ניו יורק ירד בחדות לעומת צפי של ירידה סמלית, ומדד הסנטימנט של הקבלנים נשאר תקוע ברמת השפל המאפיין אותו כבר חודשים ארוכים.  המסרים העולים מפרסומים אלו הם של היחלשות בענפי הייצור – שהובילו את ההתאוששות של השנתיים האחרונות – ומנגד, העדר התאוששות בענף הבניה, שהוביל את הקריסה ב-2007/08.

אך למרות פרסומים אלה הדולר לא ירד באופן מהותי, וביחס לכמה מטבעות –כגון הדולר הקנדי – הוא אף עלה. אמנם נכון, מדובר ביום בודד ולא דרמטי, אבל כאמור, זהו חלק מתמונה רחבה יותר הנפרסת על פני הימים והשבועות האחרונים. תמונה זו היא כאמור של תפנית.

ואם  זה מה שקורה, שאלת המפתח בשוק המט”ח חייבת להתהפך. לא עוד “איזה מטבע עשוי לעלות הכי הרבה מול הדולר?”, אלא “איזה מטבע עלול לרדת הכי הרבה מול הדולר?” ישנם מועמדים לא-מעטים בתחרות הזאת —  כולל השקל אם המצב הגיאו-פוליטי של ישראל ימשיך להתדרדר — אבל ברצוני להתייחס כאן למועמדותו של הדולר האוסטרלי.

למה שהוא יירד הרבה? סיבה אחת היא מפני שהוא עלה הרבה מאוד בשנים האחרונות, מרמת שפל של סביב 50 סנט אמריקני לדולר אוסטרלי, ועד לרמה של 1.11 דולר אמריקני לדולר אוסטרלי בחודש שעבר – הרמה הגבוהה ביותר של האוסי מאז שהוא נויד ב-1983. כלומר, בצורה פשטנית – יש לו לאן לרדת.

התרשים למטה מציג את העליה – של למעלה מ-21% — אותה רשם ה’אוסי’ ביחס לאמריקני בשנה האחרונה. בהקשר זה, כדאי לצטט את מרטין פרקינסון, שר האוצר האוסטרלי, בנאום אתמול: “ניתן לצפות כי הדולר האוסטרלי, שעומד כעת ברמות שיא, ינוע על פני הטווח האורך בצורה מתואמת פחות או יותר עם תנאי הסחר. לכן הוא צפוי להישאר גבוה באופן עקבי לתקופה ממושכת.”

הדולר האוסטרלי במונחי דולר ארה”ב, מאי 2010 – מאי 2011

 

המקור: אתר ה-WSJ

די מדהים ששר ממשלתי יתבטא ככה, אבל לאוזניו של משקיע הפועל בניגוד לקונצנזוס, מדובר בהזמנה רשמית למכור שורט את הדולר האוסטרלי. מאידך, מי שמתייחס בכובד ראש להצהרות כאלה, שיבושם לו.

סיבה שניה, עניינית יותר, לצפות לירידה בדולר האוסטרלי (ובבורסה האוסטרלית) היא שבמהלך העשור האחרון, אוסטרליה מכרה את עצמה ואת כלכלתה לסין והצמידה את עתידה הכלכלי לזה של סין. לכאורה, זו החלטה נבונה, לאור הפוטנציאל ארוך-הטווח של סין. אולם גם אם בטווח הארוך אסטרטגיה זו תתברר כנכונה, ייתכן מאוד שבטווח הקצר היא טומנת בחובה צרות, מפני שסין הולכת ומפעילה את הבלמים כדי להאט את הצמיחה הכלכלית שלה – ומדיניות זו תפגע בכל ספקיה, במיוחד אלה כמו אוסטרליה המספקים משאבי טבע למיניהם.

אך יש גם סיבה שלישית, והיא קשורה למצבה של המשק המקומי של אוסטרליה. בשוטטי ברשת לפני כמה ימים, בקרתי באתר של ‘מיש’. מיש הוא בעצם מייק שדלוק, כלכלן רציני ובעל הבלוג הנקרא Mish’s Global Economic Trend Analysis, אותו ניתן למצוא ב- http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/.

באחד האייטמים האחרונים שלו, מסביר מיש מדוע הוא מצפה למיתון בקרוב באוסטרליה – זכרו שמדובר במדינה המפותחת בעלת הרקורד הכלכלי המזהיר ביותר בדור האחרון, כאשר המיתון האחרון שהיא חוותה היתה בתחילת שנות התשעים!

תמצית דבריו הם שלאור סממנים רבים ההולכים ומצטברים – כולל זינוק בפשיטות רגל של עסקים, צניחה ברמת הפעילות בשוק הנדל”ן (הגואה באוסטרליה במשך שנים רבות), עליה פתאומית ובלתי-צפויה באבטלה, זינוק בפיגורים בתשלומי משכנתא, ועוד כהנה וכהנה – הכתובת כבר על הקיר.

הוא מלגלג על הבנק המרכזי המצפה לירידה נוספת באבטלה, על הכלכלנים המצפים להעלאות נוספות של הריבית במהלך השנה, ובכל אלה המסרבים להכיר בכך ששנות השפע באוסטרליה מגיעות לקיצן.

תקופת  הבצורת הארוכה, שהתחלפה אשתקד בשיטפונות נוראים במזרח המדינה, רמזו לכך שיש מקום לשקול מחדש את הכינוי המסורתי של אוסטרליה בתור “the lucky country”. עכשיו נראה אם התפנית במזלה מוגבלת לגורמי טבע, או שהיא מקיפה גם את הפעולות של בשר ודם, כגון המדיניות הכלכלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *