האם יזרקו את עצמם לתהום מהצוק האיתן? חלק א

הטוב, הרע והמכוער

הטוב הרע והמכוער

חלק א – איך אפשר להיות חלש וחזק בו זמנית?

לפני כמה ימים נאלצתי להציג הסבר ארוך לעורך בכיר במגזין חשוב על כך שהמשק הישראלי אינו חזק, חסין וכו’ – כפי שהוא מאמין. בשבוע הבא, אסתובב בין מוסדות וגופים פיננסיים בלונדון ואבלה שעות רבות בהעברת אותו מסר: המנטרה שהתרגלתם אליו בשנים האחרונות, לפיה המשק הישראלי הוא חזק וחסין, ומבצעים צבאיים חולפים אינם יכולים להשפיע עליו לרעה, איננה תקפה עוד.

אם היה מדובר במסר פשוט, בסגנון “מה שהיה איננו עוד, תתרגלו למציאות חדשה”, אז אולי זה היה יותר קל, גם למשמיע וגם לשומע. אך לא זה המצב. המסר הוא מורכב הרבה יותר: המשק הישראלי, ביסודו, נשאר צוק איתן, כלומר החוזקות הבסיסיות המאפיינות אותו לפחות מזה עשור עדיין קיימות – ולהן התווספו עוד חוזקות. כלומר, הבסיס נשאר איתן. אבל בטווח המיידי, הקצר, ואולי למשך שנה-שנתיים, תהיה היחלשות משמעותית.

התפקיד של האנליסט הוא להבחין בין אירועים חולפים, לבין התפתחויות מחזוריות – ובין שני אלה לבין מגמות ארוכות-טווח. אמנם זה קשה, ומי שהולך שולל אחרי האופנות הרגעיות של דעת הקהל והמדיה אינו מסוגל לעשות את האבחנות האלה. אבל זה מה שנדרש, במיוחד באותן נקודות זמן בהן המחזור העסקי נפרד מהמגמה ארוכת-הטווח ויוצר דיסוננס.

באשר לחוזקות הבסיסיות של המשק הישראלי, כתבתי והרציתי אליהן רבות. הסיכום הוא:

חוזק דמוגרפי: המדינה המפותחת היחידה בעולם שיש בה גידול טבעי חיובי ועולה – ולא רק הודות לחרדים.

חוזק פיננסי ופיסקלי: בין המדינות הבודדות שמצבה הפיסקלי השתפר בעקביות מאז 2009, המפגינה משמעות תקציבית ויחס חוב-תוצר יורד באופן עקבי.

חוזק כלכלי חיצוני: עודף כרוני במאזן התשלומים – מסיבות שונות – הצפוי לגדול עוד.

חוזק כלכלי פנימי: הרחבה שיטתית של כוח העובדה, של שיעור ההשתתפות וגם של איכות כוח העבודה.

חוזק פוליטי וממסדי: חרף הדימוי הנורא שלה, המערכת הישראלית מצליחה לנהל את המדינה באופן שוטף, לחוקק ולבצע רפורמות מבניות, ולתכנן קדימה. השוואה עם ‘מדינות מתוקנות’ על פני 20 שנה מאלפת.

חוזק גאו-פוליטי: אין איום קיומי מאף מדינה שכנה, ולהיפך – נרקמו יחסים עם מדינות שכנות, באזור וברחבי העולם שלא היו עולים על הדעת לפני 20 שנה.

העובדות ביחס לכל התחומים האלה ברורות וחד-משמעיות. כמובן שבעידן הפוסט-מודרני אפשר וגם מקובל להתכחש לעובדות ולהתעלם מהן, אבל למי שעדיין פועל על בסיס רציונאלי ודורש תשתית עובדתית ועל פיה מעריך את המצב, המגמות ארוכות-הטווח הינן נהירות.

המשך יבוא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *