גודל התנודות חמור יותר אפילו מהכיוון שלהן

למרות שברננקי לא נתן לשווקים את כל מה שהם היו רוצים לקבל, כנראה שהוא נתן להם מספיק כדי שהם ירגישו יותר נוח ויוכלו, סוף-סוף, לבצע תיקון של ממש כלפי מעלה. אנחת הרווחה המאוחרת והמאוד מתבקשת הורגשה גם בשווקים של המזרח הרחוק – שחוו תיקון משמעותי כבר במסחר של יום ג’, לפני הודעת הפד של אמש. בינתיים, מסתבר שהתגובה באירופה הרבה יותר מאופקת, מסיבות (מוצדקות) של האירופאים.

אבל כל המסחר התנודתי והדרמטי של הימים והשבועות האחרונים מצטבר לכדי תופעה כוללת יותר, המקיפה לא רק את שוקי המניות, אלא כל השווקים הפיננסיים. התנודתיות הן עצמן הסיפור. אמנם נכון, בסה”כ מדובר בירידות חדות מאוד תוך תקופה קצרה (בשוקי המניות), אבל אפילו ביום של ירידות חדות, הן מלוות בתנודות חדות לשני הכיוונים.

כך נוצר מצב שבו תנועה של אחוז במכשיר פיננסי מסויים – בין אם מדובר באינדקס של מניות, או בשער של מטבע – שהיה נחשב לתנודה משמעותית בימים רגילים, הפכה לדבר של מה בכך, המתרחש תוך דקות ומתהפך תוך כמה דקות נוספות. תופעה זו מתרחשת גם בשווקים שתפסו כיוון ברור, כגון שוקי המניות, אבל גם בשווקים שהיו נטולי מגמה ברורה לאחרונה. הדוגמה הבולטת לכך היא המסחר בדולר-אירו, שבסה”כ מתקיים בתוך טווח מחירים לא גדול, אבל מתאפיין בתנודות הלוך וחזור בקצב הרבה יותר מהיר מאשר בימים כתיקונם (אם יש עוד ימים כאלה).

לתנודתיות הזאת יש חשיבות, יש משמעות ויש מחיר – וכל אלה ביחד מסתכמות בתופעה שהיא שלילית מאוד. מי שמכיר את התיאוריה הפיננסית מודע היטב לכך שניתן למדוד ולכמת את התנודתיות, ולכן ניתן לסחור בה. אבל זה נכון עבור מקצוענים, וגם אז במינון סביר. עבור מרבית המשקיעים, בוודאי אלה מהציבור, תנודתיות גבוהה מהווה מטרד והיא גורמת לעצבנות ולהפסדים. ככל שהיא משתרשת והופכת לתופעה קבועה, היא פועלת כתמריץ שלילי לפעילות בשוק.

לכן אסור להסתנוור מהמחזורים הגדולים המתלווים לימי הפאניקה האחרונים. התופעה היותר עמוקה היא של דחיקת רגלי המשקיעים הלא-מקצועיים מהשווקים – תופעה הקיימת לפחות מאז המשבר הגדול של 2008, ושהמשיכה בשקט לאורך תקופת ההתאוששות. התופעה גם מזינה את עצמה, מפני שככל שמגמת הנטישה תתחזק, השווקים יהפכו ליותר תנודתיים וייראו וייתפסו ככלי משחק בידי שחקנים מקצועיים בלבד.

התוצאה הישירה של תהליך זה היא צמצום הפעילות (וממילא ההכנסות) של הברוקרים ושאר הגופים המתווכים בשווקים, כולל חתמים וכו’ בשוק הראשוני – מפני שאם השוק המשני דועך, הראשוני בהכרח ידעך בעקבותיו.

בלומברג דיווח שלשום על כך שבנקים שונים הודיעו על צמצום של 101,000 עובדים, כנראה מסביב לעולם. זהו שלב נוסף של התכווצות הסקטור הפיננסי העולמי, המהווה אפיון מרכזי של הכלכלה העולמית בשנים האחרונות. מובן מאליו שתופעת התנודתיות, תוצאותיו השליליות וההשלכות הנ”ל אינן פוסחות על המערכת הישראלית, למרות שעוצמתן פחותה אצלינו מאשר בהרבה מדינות אחרות.

סוף

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *