בשורות טובות כבר אינן משפיעות לטובה

הירידות החדות של אתמול לא בהכרח מעידות על תחילת מפולת, אבל הן לבטח מסמנות שינוי בהתנהגות הבורסות

אתמול היה ללא ספק יום דרמטי ברוב השווקים, כאשר גל ירידות שטף את העולם. אבל הוא גם היה יום הפכפך, ותכונה זו לא רק שנשכחה בגלל הירידות, אלא גם יכולה להתחשב כגורם המאפיין הקריטי של היום – ושל הימים האחרונים.

הדבר בלט במיוחד בשווקים האמריקנים. בבוקר פורסמו נתונים לגבי שוק הדיור – מספר העיסקאות שנחתמו לרכישת בתים – ולגבי ענף הייצור. שני ענפים אלה הם החבוטים ביותר במשק, מלבד הענף הפיננסי, אבל הנתונים החדשים היו חיוביים באופן חד-משמעי. בתחום הייצור, מדד מנהלי הרכש עלה בשיעור גדול יותר מהציפיות המוקדמות והגיע לטריטוריה חיובית (מדידה מעל רף ה-50) בפעם הראשונה מאז ינואר 2008, סמוך לאחר תחילתו הרשמי של המיתון.

גם הנתונים על אודות מכירות כלי רכב חדשים באוגוסט היו לפחות בהתאם לציפיות, כאשר היה ברור מראש שאלה יהיו חזקות מאוד באופן יחסי, הודות למבצע “מזומנים תמורת גרוטאות” שהופעל בעיקר בחודש החולף.

הרקע החיובי שיצרו הודעות אלו אכן עזר למניות לפתוח בעליות, ובמקביל הדולר נפל מול מרבית המטבעות. אבל מגמות אלה לא החזיקו מעמד, ורק מדד המניות התעשייתיותDJIA)) רשם שיא חדש, בעוד כל המדדים החשובים האחרים לא הספיקו ‘לאשר’ הישג זה – התפתחות שלילית למדי, בעיני המנתחים הטכניים.

אולם מה שמעניין במיוחד הוא שהתנהגות השוק אתמול היתה דומה להפליא לזו של יום שישי.  גם אז פתח השוק בסערה, לאחר פרסום נתונים חיוביים, והיו גם יותר מדדים שרשמו שיא. אבל גם אז העליות לא החזיקו מעמד, והשוק עבר תוך זמן קצר לירידות. אתמול היו פחות שיאים, כאמור, והירידות שנרשמו בהמשך היו הרבה יותר חדות ומקיפות.

נדגיש שהיה זה הסקטור הפיננסי – מניות כמו AIG וסיטיקורפ – שהובילו את הירידות, וזאת לאחר שפורסמו כתבות לא מעטות שהבליטו את העובדה המדהימה שקומץ קטן של מניות פיננסיות ריכזו שיעור עצום יחסית – כדי רבע ושליש  – מהמחזור הכולל של הבורסה של ניו יורק בשבועיים האחרונים. כדאי לציין גם שמוקד חולשה נוסף היה במניות הבניה, למרות  הנתונים החיוביים לכאורה על אודות הענף שהפכו למעין שיגרה. מי שרוצה לקבל פרספקטיבה פחות מלהיבה של משמעות הנתונים האחרונים צריך,  כרגיל, להתעדכן אצל Calculated Risk באופן שוטף.

אבל ביחס לשוק כולו, מה שבולט הוא שחדשות טובות כבר אינן מספיקות בכדי לרומם אותו. כשלעצמו, מצב זה אינו ‘מוכיח’ כלום. ייתכן שיש כאן דוגמא לכלל של ‘קנה את השמועה (או ההערכה) ומכור את העובדה’ – כלומר, כאשר התגשמו ההערכות של הכלכלנים לגבי התאוששות במשק, השוק כבר טיפס למעלה ועכשיו הוא עובר ‘תיקון’.

האפשרות השניה, החמורה הרבה יותר, היא שההתאוששות בשוק – ובמשק – מיצתה את עצמה. על כך לא ניתן למצוא מילה אצל המנתחים המיינסטריים-מים, מסיבות ברורות. אבל מחוץ למערכת הפיננסית, מפלס הדאגה הולך ועולה מזמן כפי שדווחנו כאן פעמים רבות.

לכן ניתן לסכם ולומר ששוקי המניות מתנדנדים, והתנופה שלהם כלפי מעלה הולכת ונחלשת. אבל האם מדובר בפסק זמן, או בתיקון מוגבל, או בתחילתה של מפולת מחודשת – על כך הדעות חלוקות, וניתן להציג טיעונים בעד ונגד כל עמדה. באייטם הבא נרכז כמה תופעות המצדיקות נקיטת עמדה מחמירה יאה מכל נכסי הסיכון, כפי שהצענו אתמול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *