אסון ושמו ספרד

הטוב, הרע והמכוער

   

אסון ושמו ספרד

  במסגרת ההצגה הגדולה הנערכת סביב המשבר הכלכליפיננסי באירופה, ישנם כמה רבדים של שקרים מאורגנים ופברוק מוסכם.

הרובד הראשון הוא מסכת (תרתי משמע) ההצהרות על אודות תכניות, מנגנונים, מסגרות וכדו‘, שבעזרתם יושג פתרוןלמשבר. הצהרות אלה, שמועות לגביהן, הכחשות שלהן, גרסאות חדשות והכחשות חדשות, וחוזר חלילה, ממלאות את התקשורת הפיננסית מדי יום. הן מזינות את התנודות בשווקים, במיוחד כאשר המחזורים הולכים ומצטמקים והשווקים עצמם סובלים ממניפולציות שיטתיות (דוגמת האיסור על מכירת שורט בבורסות אירופה).

הרובד השני הוא פרסום נתונים מעוותים, מטויחים ושקריים, הן ברמה של פירמות – במיוחד בנקים – והן ברמה של מדינות. דרגת השקר, כלומר מידת איהאמון שראוי לייחס לנתונים, משתנה ממדינה למדינה אבל כלל האצבע הוא שככל שמצבה של המדינה קשה יותר, רמת האמינות של הנתונים שלה ושל מוסדותיה, כולל הבנקים שלה, ירודה יותר.

על רקע כל הנל, להלן כמה נתונים רשמיים שפורסמו היום בספרד:

  1. היקף הפיקדונות של מערכת הבנקאות הספרדית הצטמק בחודש יולי ב-93 מיליארד אירו. זהו סכום השווה ל4.7% של כלל הפיקדונות, שברחו בחודש אחד. מול יולי אשתקד, מדובר בירידה של 12%, אבל ברור שקצב המשיכות הולך וגדל במהירות. כלומר, במלים פשוטות, קיים מצב של בריחת פיקדונות מסיבית מספרד — run on the banks, בלעז – שמייבש את המשק ומשתק את המערכת הפיננסית. יוזכר שספרד כבר ביקשה וקיבלה סיוע של 100 מיליארד אירו עבור מערכת הבנקאות שלה.

  2. הבנקאות מורכבת מפיקדונות וגם מאשראי. בתחום האשראי, דווח כי שיעור החובות הבעייתיים טיפס שוב בחודש האחרון ורשם עוד שיא היסטורי, של 205.5 מיליארד אירו, שהוא 9.4% מכלל תיקי האשראי.

  3. תשאלו, ובצדק – אם כך, איך המערכת עומדת על רגליה? מדוע היא לא קרסה כבר? והתשובה היא שהיא קיימת רק בזכות ההזדקקות ההולכת וגדלה של הבנק המרכזי של ספרד להלוואות מהבנק המרכזי האירופי. סך ההלוואות של ספרד מה-ECB עמד ביולי 2011 ב-71.5 מיליארד אירו. כעבור שנה, ביולי 2012, סכום זה תפח לכדי 530.8 מיליארד אירו.

  4. מה שאלת? כמה התמג של ספרד? בערך 1,300 מיליארד אירו. החובות הישירים של המדינה מסתכמים בכ-763 מיליארד ועל זה תוסיף את ה-531 מיליארד הנל. זה כבר מביא אותך לכ-1,300. אבל אל תשכח את 175 מיליארד של חובות המחוזות. וישנם עוד 153 מיליארד אירו חובות של הבנקים שיש לגביהם ערבות מדינה. אז עברנו את ה-120% תמג בקלות, ועוד היד נטויה

  5. כאשר ה-ECB מלווה לבנק המרכזי של ספרד, הוא עושה זאת כנגד פיקדונות שלו – ומיהו בעל הפיקדונות, כלומר הנושה של ה-ECB וממילא הנושה האולטימטיבי של הספרדים? הבונדסבנק, כמובן, אלא מי חשבת? זאת מלבד העובדה שלגרמניה יש בעלות של 22% ב-ECB, והלא מישהו יצטרך למלא את החור שישאירו ההלוואות לספרד וכובמאזן של ה-ECB. אז הפלא שהגרמנים נוטים יותר ויותר להגיד NEIN לבקשות סיוע נוספות?

כל הנתונים הנל הם ממקורות ספרדים רשמיים. לאור ההנחה/ עובדה שהנתונים האלה הנם שקריים, מעוותים ו/או מפוברקים, ניתן להסיק שהמצב האמתי הוא עוד יותר גרוע, כנראה במידה רבה.

 אבל אין סיבה לדאגה. דרגי אמר נעשה כל מה שדרוש. תאמינו לי“. וברננקי ודאי יחוש לעזרת האירופאים. ומרקל בסוף תיכנע.

אז הכל בסדר. אפשר להתרכז בריאל מדריד וברסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *