אם הרע במיעוטו הוא הטוב ביותר שיש, אז הכל מכוער

הטוב, הרע והמכוער

אם הרע במיעוטו הוא הטוב ביותר שיש, אז הכל מכוער  

אני לא עוסק הרבה בנושאים גיאופוליטיים בבלוג הזה, למרות שאני כותב עליהם בהרחבה עבור הלקוחות הזרים שלי. סיבה חשובה ומספקת לכך היא שבישראל, כולם מחשיבים את עצמם כמומחים לנושאים הללו וכיודעי דבר על העולם הערבי על כל היבטיו.

אבל הפעם אחרוג ממנהגי, כדי להביא בתמצות את הניתוח של מי שהוא ללא ספק אחד מהמומחים המובילים בעולם בנושא סוריה. את הקביעה הזאת ניתן לבסס לא על דירוג באיזה סקר מטופש, ובוודאי לא על בסיס הכתרה בכתבעת זה או אחר. במקרה הזה, העובדות מדברות בעד עצמן.

מזה למעלה משנה, ואולי קרוב לשנה וחצי, קיים קונצנזוס רחב בין רובם המכריע של האנליסטים בנושא סוריה, הן ברחבי המזרח התיכון, הן במערב והן בישראל, לפיו משטר אסד גמור והתמוטטות הרודן השנוא הוא רק עניין של זמן – ולא הרבה זמן. הוא מאבד את השליטה על הצבא, על הערים המרכזיות, ובוודאי על העם שלו שקם נגדו לחסל אותו ואת כל תומכיו.

יש רק בעיה אחת שמתעוררת לגבי הניתוח הזה והיא היותו שגוי לחלוטין. הרי הגענו למרס 2013 ואסד טרם נפל. למעשה, הוא לא קרוב ליפול. בעצם, הוא פחות קרוב לנפילה משהיה לפני שנה. הוא גם לא איבד שליטה על הצבא. הערים המרכזיות – דמשק, חלב ועוד, נשארות בידיו. השטחים באחיזת המורדים מוגבלים לאזורי הפריפריה של המדינה. תמיכת איראן ורוסיה איתנה. בסיכומו של דבר, הרוב המכריע, הקונצנזוס, טעה בגדול.

ממילא, אם יש אנליסט אחד שטען לאורך השנה האחרונה שאסד לא עומד ליפול, הרי שהוא ראוי לתואר של האנליסט הטוב ביותר בעולם (או אחד מהם) בנושא הסורי.

מאחר והתמזל מזלי לשבת עם האדם הזה לפני כמה שבועות (בלונדון), ולאור השטויות הנפלטות בתקשורת הישראלית בנושא החשוב הזה, חשבתי לנכון להעלות כאן כמה מההערות שלו. למרות שרצוי ואף מצווה להביא דברים בשם אומרם, לא אפרסם את שמו. להלן הנקודות המרכזיות בסקירה שלו:

 1. כאמור, אסד לא עומד ליפול. זה לא אומר שהוא לא ייפול בסוף, אבל הסבירות לכך ירדה והיא איננה גבוהה כפי שנהוג לטעון.

 2. זאת מפני שכאמור, היחידות החשובות בשירותים המזויינים (צבא, חיל אוויר וכו‘) עדיין נאמנות לו.

 3. כמו כן, תושבי הערים הגדולות, ובמיוחד מעמד הביניים והעשירים בציבור הסוני לא הסירו את תמיכתם מהמשטר בשום שלב, ורמת התמיכה שלהם בו עלתה באופן משמעותי בחודשים האחרונים. זה מסביר מדוע המורדים אינם מצליחים להתבסס בערים הגדולות.

 4. מובן מאליו שהמיעוטים, העלאווי, הדרוזי והנוצרי, נשארים נאמנים.

 5. האיראנים לא נטשו את אסד, כפי שחשבו או קיוו רבים במערב – וגם לא הרוסים. הקשר הרוסי עם המשטר הוא עמוקו מושרש מאוד, ונמשך כבר על פני ארבעהחמישה עשורים

 6. וכל זאת מדוע? מפני שבעיניהם של כל הגורמים הנל, האלטרנטיבה גרועה בהרבה מהמשך קיומו של משטר אסד – במיוחד משטר מוחלש כפי שהפך להיות.

 7. ככל שהזמן עובר, האופוזיציה הופכת פחות סורית במוצאה ויותר קיצוניתדתית (סונית כמובן) במהותה. זה מרתיע מאוד את כל הקבוצות הנל, כלומר המיעוטים, תושבי הערים, והבורגנות/ עשירים.

 8. גם מבחינה איזורית, המצב בסוריה והאופציות הנגזרות ממנו נראים שונים לעומת לפני שנה ובוודאי לפני שנתיים. ההילה ההירואית סביב המורדים כלוחמי חופש נפגמה, והפחד מפני השתלטות הקיצונים גברה, לאור ההתפתחויות במדינות צפון אפריקה. אבל המפחיד ביותר היא האופציה של קריסת השלטון וגלישה לתוך אנרכיה.

 9. מי שהכי חוששת מהתפרקות סוריה היא ירדן, מטעמים ברורים ומובנים. המלך לוחץ על האמריקנים שלא להגביר את הסיוע שלהם למורדים. למרות שקולו זוכה למשקל רציני בוושינגטון, נראה שממשל אובמה לא שועה לעצותיו / הפצרותיו של עבדאללה. [הערה שלי, לאור הנל: זה מסביר היטב את תכיפות הביקורים של ביבי אצל עבדאללה, שלפחות חלקם מדווחים כאן].

 10. סיכומו של דבר: במצב הנתון היום, התוצאה הפחות גרועה, שהיא ממילא התוצאה האופטימלית, היא הישארות אסד כנשיא, אולי במסגרת ברית עם אלמנטים מתונים באופוזיציה הסונית, אם הסדר כזה ניתן להוציא אל הפועל.

 11. הצגת המאבק בתקשורת המערבית כשחור (אסד ושות‘) מול לבן (המורדים) היא רדודה ואווילית.

כל אחד רשאי לגזור מהניתוח הזה את הזווית הישראלית, ורק אזכיר שבחודשים הראשונים של המרד הייתה העמדה של הממסד הישראלי שעדיף השטן המוכר, קרי אסד, מגורם בלתי מוכר שעלול לבוא בעקבותיו. רק כאשר היה נראה שהמשטר מתפורר, התחילו ברק (ואחרים) לדבר על הצורך למוטט את אסד ושסופו בלתינמנע, וכו‘. אולי עכשיו חזרה קהיליית המודיעין שלנו לעמדתה המקורית – ואם לא, אולי היא תעשה זאת בקרוב?

נשאר רק לבקש סליחה על ההפרעה. אנא חזרו לסיפורי בנט ויאיר ושאר העניינים בהם מבלים ראש הממשלה הנבחר ואנשיו את מרבית שעות היום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *