(אל) תפנימו את הבשורות הטובות: אתם חיים במדינה עשירה

הטוב, הרע והמכוער

 

 (אל) תפנימו את הבשורות הטובות: אתם חיים במדינה עשירה

 לפני שלושה חודשים, בערב ראש השנה, כתבתי אייטם על השיפור בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. ציינתי שזה אייטם חיובי שבו ניתן לסיים את השנה היוצאת בנימה נעימה. הכותרת היתה הגירעון במאזן התשלומים התאדה – לפחות זמניתוהיא התייחסה לנתוני החשבון השוטף לרבעון השני של 2012, שהתפרסמו אז. אלה הצביעו על צמצום דרמטי של הגירעון בחשבון השוטף, מכ-1.45 מיליארד דולר ברבעון הראשון, ל-90 מיליון בלבד ברבעון השני.

עכשיו מסתבר שהשמחה הייתה מעט מוקדמת והגירעון לא ממש התאדה ברבעון השני, למרות שהוא בהחלט הצטמק. הנתון המתוקן לרבעון השני, הכלול בנתוני הרבעון השלישי שהתפרסמו שלשום, מצביע על גירעון של 642 מיליון דולר ולא של 90 מיליון. אבל הרבה יותר חשובה היא העובדה שברבעון השלישי היפוך המגמה הושלם, ובמקום גירעון נרשם עודף משמעותי, של 848 מיליון דולר. זהו העודף הרבעוני הראשון מאז הרבעון השלישי של 2011 – כלומר לאחר שלושה רבעונים רצופים של גירעון מתמשך, תופעה שלא נצפתה בעשור האחרון.

זו אמירה דרמטית כשלעצמה: בעשור האחרון המצב המקובל הוא של עודף בחשבון השוטף, עודף שהגיע בחלק מהשנים להיקפים רציניים מאוד. עכשיו, לאחר הסטייה של סוף 2011 – אמצע 2012, מסתמנת אפוא חזרה לתוואי הנורמלי של המשק הישראלי במתכונתו החדשה, של עודף שוטף, של צבירת עודפים, ושל ייצוא הון כתוצאה מצבירת אותם עודפים. כל זה עומד בניגוד גמור למציאות שאפיינה את 64 השנים הראשונות של המדינה, בהן – למעט שתי שנים בודדות – נרשם תמיד גירעון בסדר גודל זה או אחר, והמגבלה של מחסור במטח והאיום של משבר במאזן התשלומים היו עובדות היסוד של המשק.

מאחר ומדובר בנתונים מקרוכלכליים, שאינם נוגעים ישירות לחיי היוםיום של הפרט ואינם מובנים לציבור הרחב, או לנציגיו בכוח או בפועל, רמת העניין – שלא לדבר על רמת ההבנה – במשמעות החשבון השוטף ומאזן התשלומים שואפת לאפס. אולי טוב שכך, מפני שבאמת קשה להדיוטות להתמודד עם מציאות שבה יש בעיה קשה הנובעת מהגירעון התופח בתקציב המדינה, אבל במקביל יש מצב כלכלי מצוין בגלל העודף הבסיסי (שצפוי לגדול הרבה יותר כאשר הגז יזרום בקרוב) במאזן התשלומים.

זאת ועוד. לכל תושבי ישראל מעל לגיל 40, קשה מאוד להתמודד עם המשמעות הפשוטה של נתוני חשבון השוטף, ועוד יותר של נתוני חשבון ההון. זאת מפני שהנתונים אומרים – למעשה זועקים — “ישראל היא מדינה עשירה“. אולם האזרחים המבוגרים גדלו במציאות של מדינה ענייה – ושוכנעו להאמין שמצב זה הוא גזירה מן השמים שתקף לנצח. הם קולטים את העובדה שישראל היא מעצמה צבאית, אבל אינם מסוגלים לקלוט שהיא הופכת במהירות ובעקביות למעצמה כלכלית.

אני יודע שרבים מבין הקוראים לא מאמינים לכתוב במשפט הקודם. אחרים פשוט מתכחשים להם. אפילו בין חוג המקצוענים, רבים אינם מודעים כלל לנתונים. גם כשהמודעות קיימת, אצל רבים וטובים היא איננה מופנמת. מתעלמים מעובדות פשוטות, כגון אלו:

  • סך הנכסים הפיננסים של ישראלים בחול (המוצהרים כמובן שיש עוד המון הון שחור…) עולה על סך ההתחייבויות של ישראל ותושביה לשאר העולם ב-46 מיליארד דולר, נכון לסוף ספטמבר השנה. שנה קודם, העודף הסתכם ב-34 מיליארד בלבד‘.

  • במונחים של מכשירי חוב בלבד (כלומר אגח ושאר מיני אשראים), העודף הגיע ל-66 מיליארד דולר. במילים פשוטות, העולם חייב לנו 66 מיליארד דולר יותר משאנחנו חייבים לעולם.

אלה נתוני השורה התחתונה‘. איך זה קרה, מה הביא אותנו עד הלום, למה המגמה החיובית צפויה להמשיך ומהן המשמעויות של עובדות מדהימות אלה – כל זה כבר סיפור ארוך. אבל היו סמוכים ובטוחים שלא תשמעו מילה וחצי מילה על כל הנושא הזה במערכת הבחירות וגם לא אחריה. עדיף שהעם ונציגיו בכוח ובפועל לא יתעסקו בנתונים משעממים ובלתימובנים, וימשיכו להרגיש עניים ומסכנים.

2 Comments

  1. לא הבנתי משהו… מה ההבדל (ו\או הקשר) בין הגירעון במאזן התשלומים שאתה מתאר, לבין הגירעון התקציבי לשנת 2012 שכידוע עומד על 40 מיליארד ש”ח.
    או במילים אחרות, מה הם הנתונים שאתה מציג כאן, ואיך הם אמורים להפוך אותנו לאופטימיים כאשר הכנסות המדינה היו נמוכות מההוצאות בשנת 2012 ב 40 מיליארד ש”ח, בערך כפול מהתחזיות, ו 2013 לא צפויה להיות טובה יותר?

  2. (המשך לתגובה הקודמת)
    תקן אותי אם אני טועה, אבל אתה מתכוון להפרש בין היצוא ליבוא. כמובן שמשמח מאוד שישראל היא מדינה בה הייצוא גדול מהיבוא (משמח, אך עם זאת צפוי – אם הייבוא היה גדול מהייצוא, הכלכלה שלנו הייתה קורסת כנראה) אך מה לנו ולנתון זה, שהינו עוד נתון מאקרו כלכלי, אחד מיני רבים, שנותן קצת צבע לתמונה הכללית, אך אינו משמעותי כלל וכלל.
    אשמח לתגובתך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *