אל תאמינו לדברי רגיעה ממסדיים. המשבר רק בתחילתו — אבל כל אחד יכול להציל את עצמו בצעדים פשוטים וזמינים.

נדהמתי ונזדעזעתי.

לא מכך שהבורסה בתל אביב רשמה את הירידה היומית הגדולה ביותר מזה כמה וכמה שנים. ירידה זו היתה תוצאה בלתי נמנעת מהירידות החדות בכל העולם — ובמיוחד בארה”ב — מאז שהבורסה שלנו נסגרה לסוף השבוע הקודם, ביום חמישי אחה”צ. אמנם נכון, בהינתן ימי החג ברוב העולם בשני/ שלישי, הבורסה התל אביבית היתה יכולה לפרוס את ירידתה על פני שלושה ימים, ולא לגרום לבהלה — אבל בורסות אינן מתנהגות כך, ולכן כל החשבון הוגש במכה אחת.

גם לא מכך שהתקשורת הישראלית נאלצה, סוף-סוף, להתייחס למה שקורה במערכת הפיננסית המקומית והעולמית. לא נוח לה לסטות מהפטפטת הבלתי-פוסקת שלה על אודות הבלי פיהם של שרים, סגני-שרים ושאר מיני אח”מים מקומיים. ירידה כה גדולה בבורסה לא השאירה לכלי התקשורת ברירה אלא להקדיש כמה דקות גם על זה.

אלא נדהמתי לשמוע — במסגרת אותה התייחסות תקשורתית — אנשים שאני מכיר ככלכלנים רציניים ושבדרך כלל יודעים על מה הם מדברים, מתראיינים ופולטים שטויות, שקרים והטעיות. הראיון עם ד”ר יעקב שיינין ברשת ב’ היום (א’) אחה”צ משמש דוגמה מצויינת לתופעה הזאת.

אליבא דשיינין, אין ממה להיבהל וכל הבלאגן העכשווי הוא ללא בסיס כלכלי מוצק. לא רק שהמשק הישראלי הוא במצב מצויין — דבר שהיה נכון עד לא מזמן — אלא, כך טען, גם המשק האמריקני הוא במצב הטוב ביותר שהיה מזה שנים לא מעטות.

אם כן, מה קרה ומי אשם ביצירת הבהלה? נו, באמת — מי אם לא טראמפ, האשם בכל!

על כך אגיב בשלב זה בכמה נקודות עקרוניות:

 1. כהערת אגב, המצב של המשק הישראלי חדל להיות מצויין והוא הולך ונהיה פחות טוב ומתחיל להיות גרוע, כאשר ההתדרדרות מתעצמת מיום ליום, בעיקר על רקע  פוליטי.
 2. אבל אין לזה קשר עם הבורסה, הנגררת אחרי המגמות העולמיות. לחולשה הגוברת במשק כן יש קשר לחולשה שפקדה את השקל מאז אוקטובר, אבל לא על זה נדון כאן.
 3. הבורסה הישראלית יורדת, כאמור, בעקבות גל ירידות עולמי. הבורסות האמריקניות היו האחרונות להצטרף למגמה הזו, אבל כאשר קפצו על העגלה היורדת, עשו זאת בהתלהבות טיפוסית, והתוצאות ניראות היטב בשבוע/ שבועיים האחרונים.
 4. לטראמפ יש תרומה בזה — אבל היא חלקית. שונה הדבר לגבי גל העליות המסיבי שהתחיל למחרת בחירתו בנובמבר 2016 והסתיים במהלך 2018. עליה זו היתה כולה שלו — והיא נמחקת עכשיו מפני שהיא היתה חסרה תוכן אמיתי, והצמיחה שהיא יצרה היתה מלאכותית, ונזקיה ארוכי-הטווח יעלו בהרבה על תועלתה קצרת-הטווח.
 5. ההרעה הניכרת שטראמפ מיסב למשק האמריקני מצטרף לנזק הרב מתקופת אובמה — תקופה שבה ההזדמנות הגדולה לחולל שינוי גדול, רפורמות אמיתיות וטיפול שורש בחוליים הכרוניים של המשק פוספסה כמעט לחלוטין.
 6. לכן, כעבור עשר שנים מהמשבר הפיננסי הגדול, מוצו כל הטריקים והגיע הזמן לשלם עבור הדחיות, הבלופים, הוויסות השיטתי של השווקים הפיננסיים והמדיניות הכושלת במרבית תחומי המדיניות הכלכלית.
 7. הירידות בשווקים שהתחוללו ברבעון האחרון של השנה, ושהתעצמו דווקא בדצמבר  — תופעה כמעט חסר-תקדים בהיסטוריה — הן איפוא הגל הראשון של שוק דובים גדול ואכזרי.
 8. המשק האמריקני אינו במצב מצוין ואינו אפילו במצב בסדר. הניסיון הנואל לפתור בעיית משבר החוב של 2008 על ידי יצירת הרבה יותר חוב — ובאיכות גרועה אף יותר — מגיע עכשיו לסיומו הבלתי-נמנע, בקריסה מערכתית רחב-היקף.
 9. לאור מה שקרה מאז 2008, וגם מה שלא קרה, אין מנוס מכך שהמשבר המתפתח יהיה חמור בהרבה מקודמו. לא ניתן יהיה לבלום אותו על ידי צעדים ‘חריגים’, ‘חסרי-תקדים’, או אפילו חכמים. יהיו נסיונות כאלה, והם אולי יביאו מזור זמני, אבל לא בלימה והתאוששות בת-קיימא  דומה לזה של 2009.
 10. שתי סיבות מרכזיות לכך: 1) האמון שהיה קיים אז, בוזבז ואיננו. 2) המשאבים הכלכליים/ פיננסיים שהיו קיימים אז (גם, ואולי בעיקר, בסין), בוזבזו ואינם.
 11. עכשיו לנקודה החשובה ביותר ולהטעיה הגדולה ביותר שמפיצה המערכת הממסדית: האדם הפשוט והאזרח הקטן  כן יכולים להציל את עצמם מעוצמת המפולת המתפתחת. לא נגזר על אף אחד להיות קרבן סביל במערכת הפנסיה או בחסכונות אחרים, כפי שנוהגים לספר.
 12. כל אחד יכול, ביוזמה אישית ובפעולות פשוטות, להעביר את כל, או לפחות מרבית, כספו לחוף מבטחים בתוך המערכת המוסדית הקיימת. זאת מפני שאנחנו, בשונה מהאמריקנים ואחרים, עשינו רפורמות מועילות שהעצימו את האזרח/ חוסך. אבל המערכת הממסדית אינה מעודדת, ואף מונעת, מלקוחותיה לפעול כדי למזער את רמת החשיפה שלהם  לסיכון.

אסכם בשתי מסרים עיקריים:

א] אני מוכן ומזומן להסביר ולהוכיח איך ולמה המשק האמריקני הוא במצב רע,  כל שכן המשקים אירופיים. אם ניתן לעשות זאת במסגרת של עימות מול דובר ממסדי שיטען שהכל בסדר, אם לא ממש מצויין — מה טוב. BRING IT ON!

ב]  אני אשמח להסביר ולהראות בפועל איך ניתן להציל את הנכסים הפיננסיים של כמעט כל אזרח ישראלי מן השורה. גם כאן, אם יש רצון לעשות את זה במסגרת של עימות מול דובר ממערכת הייעוץ הממסדית — קדימה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *