… אינה מונעת מהאירו דווקא לעלות!

אל מול האסון המתהווה במערכת הפיננסית ובכלכלות הריאליות של רבות מבין מדינות אירופה, מצא האירו זמן וכוח לבצע היפוך מגמה נגד הדולר, הין ושאר המטבעות ולרשום עלייה של כמה אחוזים.

זוהי התפתחות מעט מפתיעה, אבל הרבה יותר מפתיעה לכאורה היא דעתם של רבים מבין המנתחים הטכניים, לפיהם לא מדובר בגיחה של יום-יומיים, אלא במשהו הרבה יותר משמעותי. הצפי שלהם הוא שהאירו מבצע עכשיו עלייה נגד המגמה (counter-trend rally) היפוך שצפוי להתפתח על פני כמה שבועות ולהגיע בסופו של דבר אל מעבר לרמת 1.40 לדולר, ואולי עד לכ-1.47.


אין טעם לשאול את הטכנאים ‘מדוע’, מפני שזה לא מעניין אותם. זה מה שהשרטוטים שלהם מאותתים, וייאמר לזכותם שהם הזהירו על האפשרות הזאת עוד לפני שהמגמה התהפכה בפתאומיות ובחוזקה ביום שישי. התשובה לשאלה נעוצה בזרמי הון עולמיים, אבל עליהם הרי אי אפשר לדעת מראש אלא רק לעקוב אחרי השפעתם בגרפים.

לאור מה שמתפתח סביב הבנקאות ובמשק הריאלי, קשה להאמין שהאירו עולה, אבל זה בדיוק מה שקורה. יש כאן דוגמא מובהקת למצב שבו הניתוח הבסיסי-כלכלי אינו תואם את הפעילות בשוק, ולכן מומלץ להסתייע בניתוח הטכני, המקשיב למה שקורה בשוק ולא למה ש’צריך’ לקרות בו.

כדאי להדגיש שגם לדעת המנתחים השוריים כלפי האירו, מדובר במהלך ביניים הקוטע אבל אינו מחסל את מהלך הירידה הכללית באירו. כלומר, אחרי העליה הנוכחית – תהיה אורכה ועוצמתה אשר תהיה – תחזור ותופיע המגמה הבסיסית של התחזקות הדולר והיחלשות האירו.

נקודה אחרונה, אך חשובה: הזהב מתנהג מזה כמה שבועות בצורה חריגה ולא-מקובלת, בכך שהוא עולה במקביל לעליית הדולר ועכשיו יורד כשהדולר יורד. זה בניגוד לדפוס ההתנהגות הרגיל של הזהב ובהחלט יהיה מעניין לראות עם התנהגות חריגה זו תמשיך.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *