אוגוסט 1914 – 2013 ?

הטוב, הרע והמכוער

 

אוגוסט 1914 – 2013 ?

עדות מובהקת לכך שהמשבר המתפתח סביב סוריה הוא רציני הגיעה היום מרחוב אחד העם. אפילו הבורסה התל אביבית, שהפכה מזה כמה חודשים לברמינן, ונעדרה הכוח לצאת מטווח מחירים צר, לא למעלה ולא למטה, הזדעזעה מספיק מכל ההמולה בשווקים העולמיים וירדה בשיעור ניכר – ניכר מספיק כדי לפרוץ את אותו טווח צר שהכיל אותה עד היום.

באשר לשקל הישראלי, הרי שכבר בשבוע שעבר הוא הפגין חולשה מסויימת, אולי אפילו חולשה גוברת. אתמול חולשה זו הייתה גלויה לעין כל, והיום עברנו מחולשה לירידה משמעותית, שעוצמתה בבוקר נבעה כנראה מסיבות טכניות, בדמות מהלך מהיר שהפעיל הוראות סטופ ויצר כדור שלג קטן. אבל, ככלות הכל, יש לזכור שהשקל הדרדררק לרמתו מלפני חודשיים, לא לשפל רבשנתי כמו זה שנצפה בברזיל, בהודו, באינדונזיה, ובעוד מדינות רבות.

חשוב להבין שמשבר במטבע כדוגמת ברזיל, לא כלשכן הודו, לא יהיה כאן בשום אופן – מפני שבשונה מהמדינות הללו, שהן בעלות גירעון קבוע וגדול בחשבון השוטף שלהן ולכן תלויות לגמרי בזרמי הון זר כדי לסגור את החודש, הרבעון והשנה, לנו יש עודף קבוע (בהיקף זה או אחר) בחשבון השוטף. כל זה לא אומר שהשקל לא יירד עוד – אלא שאם יירד, יהיה זה בגלל סיבות אחרות

הסיבה המתבקשת ביותר, בעת כתיבת שורות אלה, היא שההתקפה המתבשלת על סוריה תגרור אותנו לתוך הקלחת הסורית. הנטיה בחוגים המתיימרים להיות יודעי דבר, הן בצד האסטרטגימודיעיניצבאי והן בצד הפיננסיכלכלישווקים, היא להתייחס די בביטול לאפשרות שאירוע גיאואסטרטגי באזורנו יסב נזק ממשי למשק הישראלי. במילים אחרות – ואת זה אני שומע מזה קרוב לעשור בחדרי המסחר, הן בתל אביב והן בלונדון – הנסיון מלמד שמתיחויות בטחוניות אינן משפיעות לרעה אלא באופן חולף, ולכן כדאי לנצל אותן כדי לרכוש“. זוהי גירסה מוקדמת של הביטוי שהפך נפוץ בשנים האחרונות לגבי הבורסות בעולם, שכל ירידה היא הזדמנות לקנות, מה שמכונה “BTFD – buy the f—ing dip”.

מאחר וגישה זו הוכיחה את עצמה שוב ושוב – במלחמת לבנון השניה ובמבצעים בעזה – היא הפכה להנחת עבודה אופרטיבית ולמוסכמה שכמעט אין מי שיערער עליה. אולי היא אפילו נכונה – אבל אין זה משנה, מפני שהיא אינה רלוונטית הפעם. לא מדובר באירוע או עימות מקומי או אפילו אזורי. הסיבה שהמשבר הזה כל כך מדאיג היא שהוא מפגיש את ארהב וגרורותיה המערב אירופאיות עם רוסיה החדשה, המתחדשת, החזקה והמתחזקת – וכל זאת במגרש שהוא כמעט ביתי עבור הרוסים.

אם לא די בכך שסוריה שוכנת תחת מטרייה רוסית, וששרידותו של משטר אסד נובעת בראש ובראשונה מהעמידה האיתנה של רוסיה לצדו, עלינו להכיר בכך שהנשיא האמריקני ויועציו מקרינים חולשה ובלבול, מול הביטחון העצמי והיהירות המאצואיסטית של פוטין. האם ניתן לסמוך על אובמה לקבל את ההחלטות הנכונות, לבצע פעולה במינון המתאים שאינו מוביל להתנגשות ביןמעצמתית? הלוואי, אבל קשה לראות בסיס לכך.

אותי מטרידות במיוחד ההקבלות עם אוגוסט 1914. באותו משבר, לפני כמעט מאה שנה, איש לא האמין שאירופה תתדרדר למלחמה כוללת בגלל ההתנקשות ביורש העצר של אוסטרוהונגריה, בסרייבו ב-28 ליוני. הרי היו דברים מעולם – גם קיסרים חוסלו בהתנקשויות, ולא פרצו על כך מלחמות

מאירועי הקיץ של 1914, ניתן ללמוד שני לקחים חשובים ביותר. הראשון הוא שהפוליטיקאים מסוגלים לאבד את השליטה על המנגנונים הצבאיים שעומדים לרשותם, במיוחד אם הם משלבים פעילות דיפלומטית עם מהלכים צבאיים. מגיע שלב שהמדינאים נגררים בעקבות המהלכים שהם עצמם הציתו אבל חדלו לנווט.

הלקח השני הוא שהשווקים הפיננסים אינם מבינים בכלל בנושאים מדינייםצבאיים וממילא אינם מסוגלים לנבא את התוצאות של שום מהלך מדיניצבאי, אפילו בטווח הקצר ביותרההיסטוריון ניאל פרגוסון כבר הראה שביולי 1914, השווקים המשיכו להתנהל בשקט וברוגע במשך שלושה שבועות לאחר ההתנקשות בפרדיננד, ב-28 ליוני – למרות שברקע המשבר הדיפלומטי הלך והחריף מיום ליום. האזכור הראשון שהוא גילה למתיחות בשווקים היה ב-22 ליולי, אבל השווקים לא נכנסו לפאניקה של ממש עד סמוך להכרזות המלחמה, שהחלו לזרום אחת אחרי השנייה ב-1 לאוגוסט. לאחר ירידות חדות, הבורסות נסגרו כליל במהלך אוגוסט ולא נפתחו מחדש עד דצמבר אותה שנה. אבל רק חודש לפני הסגירה, לא היה ניתן לזהות ולו את הרמז הקל ביותר למה שעתיד להתרחש, לפחות על פי התנהגות השווקים עצמם

One Comment

  1. השווקים מעולם לא ידעו לחזות מאום -ההמון כן. מושג ‘איזהו החכם הרואה את הנולד’ – המילה נולד היא בלשון הווה, כיוון שאיש אינו יודע לצפות את המחר. חכם עשוי לנתח היטב את הווה ולנסות להקיש ממנו אל העתיד. ואם הוא חכם באמת הוא לא ישים על כך כסף. ((-:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *